Foto: LOTTA JARLSDOTTER/SCANPIX
Den 32-åriga kvinnan från Tyskland nekar till anklagelserna. I dag sitter hon i rättssalen klädd i beiga byxor och en skjorta, med håret uppsatt i en knut och med sina bara fötter vilande mot rättssalens gråa heltäckningsmattan. Någon ögonkontakt har hon inte med mamman – istället ler hon då och då och vid minst ett tillfälle fnissar hon.
Den omfattande rättegången mot 32-åringen – tio rättegångsdagar och tre reservdagar är inbokade – inleddes i dag klockan tio. Åklagaren Frieda Gummesson inledde med att yrka på att kvinnan döms för mord och mordförsök. Samtidigt kräver de anhörigas målsägandebiträden skadestånd för det inträffade.
Under förmiddagen har åklagarsidan försökt bevisa hur besatt den åtalade kvinnan var i Arbogamammans sambo.
Den åtalade och sambon hade tidigare haft ett förhållande efter att ha träffats på Kreta. Under hösten 2006 åkte kvinnan två gånger till Sverige – men det blev aldrig något längre förhållande. Efter några månader meddelade sambon att han inte vill ha något med henne att göra. Trots det flyttar kvinnan till Sverige och fortsätter enligt åklagarsidan att kontakta sambon.
– Den åtalade tog väldigt illa vid sig, säger åklagaren Frieda Gummesson.
För att bevisa detta läste åklagarsidan bland annat upp en brev till sambon som inleds med orden ”du är en idiot”. I brevet beskriver den åtalade sina känslor för honom.
Några månader senare, i dagboksanteckningar, tar hon återigen upp känslorna.
– Du har förstört mig, jag hatar dig för det, skriver hon i dagboken och fortsätter senare:
– Men sedan måste jag gråta, när jag insåg att du lever det liv som jag önskade ha och dela med dig. Inte särskilt smart av dig att berätta det för mig.
Några rader längre ner skriver hon:
– Jag är inte desperat nu. Jag har det ganska bra.
Men så fortsätter hon:
– Hur fan ska jag få dig ur skallen och ur hjärtat?
När sambon träffar Arbogamamman och inleder ett förhållande med henne försämras den åtalade kvinnans psykiska tillstånd, menar åklagarna. Svartsjukan tilltar och detta är motivet till morden på barnen och mordförsöket på deras mamma.
I en läkaranteckning framkommer att hon hade ”mycket svårt att acceptera” att den tidigare pojkvännen, alltså Arbogamammans sambo, hade gjort slut. ”Att den senaste pojkvännen gjorde slut utan förklaring eller diskussion har påverkat henne starkt”, skriver läkaren.
Förhandlingen återupptas efter lunch – då fortsätter åklagarsidan sin sakframställan.
Dag 1 i rätten
- 31 jul 2008 ”Jag vill ha upprättelse”
- 30 jul 2008 Bakslag för åklagaren i Arbogafallet
- 30 jul 2008 Håren binder inte kvinnan till huset
- 30 jul 2008 ”Svartsjuka är motivet till Arbogamorden”
- 30 jul 2008 Rättegången om Arbogamorden inledd
- 30 jul 2008 ”Mamman är mycket nervös”
- 30 jul 2008 Rättegången – dag för dag
- 30 jul 2008 Rättegångens första dag








