”Ni får tre bilder från vår pool på vårt hotell i Italien. Den som gissar var vi är vinner, ja varför inte, en avsugning av min fru.”
Inlägget är daterat den 31 juli och återfinns på Aftonbladet.ses blogg under rubriken: Var är vi – vinn en avsugning! Det är skrivet av Sveriges just nu mest (med besökare mätt) framgångsrike bloggare Alex Schulman. Han var chefredaktör på brat-tidningen Stureplan när Aftonbladet för några månader sedan köpte över honom och hans blogg ”Att vara Alex Schulman”. För att skänka kvällstidningen en doft av Stockholms hippa uteliv får man väl förmoda.
Den där världen som så många köar i timmar för att få en glimt av. Där stekare skvätter champagne på uppbröstade Paris Hilton-kopior och deras dyra handväskor. Och sedan förväntar sig att få knulla som tack.

Några dagar efter Schulmans flotta erbjudande greps den 21-årige så kallade Stureplansprofilen, misstänkt för våldtäkt för andra gången det här året. Det 23-åriga kvinnliga offret tror sig ha blivit drogad av 21-åringen och en äldre kompis till honom och har därför bara sporadiska minnen av kvällen. Hon vet inte hur länge de höll på eller vad de gjorde. Men hennes kropp ger vissa ledtrådar. Hon har blåsor och rivsår, sår på bröstet och benen, underlivet är söndertrasat och delar av håret är bortslitet.

Tidigare i våras festade en 19-årig flicka med 21-åringen och en av hans kompisar. Hon följde med männen hem för att ha sex men när de ville ha analsex sa hon nej. Det slutade med att de tryckte upp en 20 cm lång fjärrkontroll i hennes underliv och sedan turades om att ha sex med henne: analt, vaginalt och oralt. Flickan fick, precis som 23-åringen, en mängd skador. Stockholms tingsrätt ansåg att det stod klart att männen hade tvingat henne till upprepade samlag. Ändå friades de. Rätten tyckte nämligen inte att det gick att bevisa att männen förstod att det var en våldtäkt.

Med den domen tar rätten hänsyn till en kultur som har fört könsrollerna minst 50 år tillbaka i tiden. En glamourös och förförisk livsstil som över allt i populärkulturen, modereportage, skvallerspalter och flicktidningar, lyfts fram som vårt nya ideal. Men under ytan lurar elitismen och kvinnoföraktet. Tjejerna delas in i horor och madonnor. Männen står för slantarna och när de bjuder de förstnämnda på drinkar förväntar de sig sex som tack. Ett nej är ett ja och en ”slampig” tjej får ”skylla sig själv”.

En kille som Alex Schulman som lottar ut en avsugning av sin nyblivna fru på nätet får sitt och hennes porträtt uppsatt på hedersplats på den flottaste innekrogen. Och hans fru avfärdar i en intervju påståendet att krogarna vid Stureplan inte är jämställda med orden: ”Nej, det är jävla feminister som påstår att det skulle vara så.”

OK. Här kommer några ord från en jävla feminist:
Alex Schulman kanske skämtar när han lottar ut en avsugning.
Den som våldtar skämtar inte.
Men båda har handlat utifrån samma kultur.

PS. Om det är någon stake i Anders Gerdin, Aftonbladets chefredaktör (och det tror jag att det är, jag har jobbat med honom), så är det första han gör när han kommer tillbaka från sin söndertrasade hälsena att plocka bort Alex Schulman.