Natten till i går gick tiden ut för att nominera de kandidater som ska få de ledande positionerna inom partiet efter de synnerligen populära språkrören Maria Wetterstrand och Peter Eriksson. På kongressen i Karlstad den 20–22 maj ska även 10 av 19 i partistyrelsen bytas ut och dessutom ska en ny partisekreterare väljas efter Agneta Börjesson.

–Hela havet stormar och att partiet kommer kastas in i en identitetskris är naturligtvis en beskrivning som våra motståndare kommer använda sig av. Men den stämmer inte. Vi är intressanta och relevanta, många är positiva till oss förutom att alla de gröna frågorna är de kommande viktiga politiska frågorna, säger Magnus Johansson, sammankallande i partistyrelsens arbetsutskott.

–Vi står inte inför ett stort vägval där politiken ska ryckas upp med rötterna. Och vi har flera bra kandidater till nya språkrör, till-lägger han.

Gustav Fridolin utmanas visserligen av Joakim Pihlstrand- Trulp, tidigare språkrör för Grön Ungdom, men det vore en politisk sensation om inte snart 30-årige Fridolin från Vittsjö blev vald.

Fem kvinnor har anmält sitt intresse för språkrörsjobbet där man nog kan räkna bort partistyrelseledamoten Akko Karlsson.

Favorit får Mikaela Valtersson finna sig i att vara. Hon är finanspolitisk talesperson för partiet, gruppledare i riksdagen och drog ett tungt lass under den mest aktiva tiden under det rödgröna samarbetet. Samtidigt finns det även invändningar mot henne eftersom hon just är så förknippad med samarbetet, något som många känner en befrielse ifrån just nu.

Åsa Romson, från starka MP-fästet Stockholm, anmälde tidigt sitt intresse för språkrörsjobbet. Hon sitter nu i riksdagen men har många års erfarenhet av Stockholmspolitiken.

Även Gunvor G Ericson och Bodil Ceballos sitter i riksdagen och de anses ha vissa möjlig- heter att överraska på kongressen.

Helene Öberg, tidigare Sigfridsson som jobbade med föreningen Makalösa föräldrar, och nu aktiv i landstingspolitiken i Stockholm, anses ligga bäst till för att bli ny partisekreterare. Hon utmanas av språkrörssekreteraren Anders Wallner, partistyrelseledamoten Daniel Helldèn och tidigare skolpolitikern Mats Pertoft från Södertälje som sent i lördags annonserade sitt intresse för posten.