Sedan tidigare vet man att andningsuppehåll i sömnen, så kallad sömnapné, ökar risken för hjärt-kärlsjukdomar. Nu har ett forskarteam vid Akademiska sjukhuset i Uppsala också studerat sömnapné i relation till försämrad insulinkänslighet, vilket är en av de viktigaste mekanismerna bakom typ 2-diabetes, ­eller åldersdiabetes.

Den som drabbas av upprepade andningsuppehåll har ett för trångt svalg och slutar därför andas i sömnen. Flera gånger i timmen. Andningsmusklerna fortsätter dock arbeta och till slut väcker man sig själv, varpå andningen klickar i gång igen.

Effekten blir dock att man aldrig får någon riktigt djup sömn utan istället vaknar väldigt många gånger per natt. Vissa så mycket som 30 gånger i timmen.

–Det vi såg var att ju fler andningsstörningar per timme sömn, desto sämre var insulinkänsligheten. Och det även om man tar hänsyn till övervikt, rökning, ­alkohol och så vidare, säger Jenny Theorell-Haglöw, doktorand på Lung- och allergikliniken vid Akademiska sjukhuset i Uppsala.

Hon är en av dem som står bakom undersökningen som omfattade 400 kvinnor. Och nu hoppas man att de nya rönen ska förbättra möjligheterna att stävja problemen.

–Idag drabbas ungefär 4 procent av männen och 2 procent av kvinnorna av sömnapnésyndrom, det vill säga andningsuppe­- håll som även ger symptom på ­dagen.

–På sikt kan man tänka sig att den här insikten redan i ett tidigt skede förebygger typ 2-diabetes. Kan man behandla andningsstörningarna effektivt så sänker man ju genast risken.