Regnet faller över centrala och södra Sverige – på sina håll kan vi vänta upp mot 40 millimeter regn under torsdagen. Temperaturerna håller sig runt 18-20 grader.

Pridefestivalbesökare i Stockholm kan dock se fram emot uppehållsväder under kvällen.

Och morgonens åska i centrala Sverige ebbar ut.

Vackrare väder blir det längst kusten av Västernorrland och Västerbotten, här skiner solen. I Norrland är också temperaturerna högre och i morgon når de 25 grader i stora delar.

Pajala hamnar i ett område med varmluft från Ryssland – här blir det drygt 30 grader.

– Det blir riktig sommarvärme, men väldigt fuktigt. Det finns risk för regn, säger Ina Sulen, meteorolog på Storm.

Annars blir det en rockad på väderkartan under fredagen. Det blir stabilare i Svealand och Götaland – men regnigt och mulet i Norrland.

Vädret håller i sig på lördagen.

– Det blir gradvis lättare väder i södra och centrala Sverige – men regnbyar i Norrland, säger Ina Sulen.

Samtidigt stiger temperaturen sakta, och på söndag når den 20-25 i Svealand och Götaland och håller sig runt 20 i Norrland.

– Men på söndag växlar vädret igen. Det lättar i norr igen, men ett nytt regnväder drabbar södra Sverige västerifrån, säger Sulen.

– Stockholm får en bra start på dagen men sedan kommer det in regnbyar på kvällen.

Temperaturerna är dock behagliga, värmen stiger till drygt 25 grader längst Östersjökusten.