Stor oro i Malmö

En av polisens teorier är att gärningsmannen bakom skottlossningarna i Malmö riktar in sig på offer med invandrarbakgrund.
– Det är väldigt oroväckande, jag tänker direkt på lasermannen, säger Tahmoures Yassami, vid Iransk-Svenska föreningen i Malmö.

En av polisens teorier är att gärningsmannen bakom de 15 ouppklarade skottlossningarna i Malmö riktar in sig på personer med invandrarbakgrund.

Precis som lasermannen John Ausonius gjorde under 90-talet, då offren hade mörkt hår eller mörk hudfärg.

Tahmoures Yassami är verksamhetschef vid Iransk-Svenska föreningen i Malmö och mycket oroad över skjutningarna.

– Om det är någon som jagar efter invandrare så här blir man orolig. Tankarna går direkt till att det kan vara någon som försöker att likna lasermannen, säger han.

Flera av de 450 medlemmarna inom ISF Malmö är oroliga, för sig själva och familjerna. Föreningen ska i dagarna diskutera skottlossningarna och vad de kan betyda.

– Jag pratade med min son som är 17 år. Jag bad honom vara hemma om kvällarna och inte vara ensam just vid busshållplatser. Det är oerhört oroande det som händer nu, säger Tahmoures Yassami.

– Vi hoppas nu att polisen verkligen tar det här på allvar och att ingen kommer att bli mördad av den här gärningsmannen, oavsett hudfärg eller etnicitet.

  • Kopiera sidans adress

Toppnyheter SvD.se

SvD offert

Gör som 68568 stockholmare. Få offerter från företag nära dig - HELT GRATIS!

Populärt i Stockholm just nu:

Badrumsrenovering

Renovera eller bygga nytt badrum

Målare

Erfarna målare för ett snyggare hem

Flytthjälp

Snabba och pålitliga flyttfirmor

Flyttstädning

Hitta billig och effektiv städhjälp

Hemstädning

Rent hem snabbt och tryggt

+ Se alla kategorier