Stopp på Arlandatåg

Ett Arlanda Express-tåg från Stockholms centralstation till Arlanda flygplats evakuerades på måndagsmorgonen vid Häggviks station i Sollentuna efter förmodade växelproblem.

- Det var 184 passagerare ombord på väg till Arlanda. Men evakueringen gick snabbt, efter 18 minuter var alla ute, säger Per Thorstensson, vd för Arlanda Express.

Under bärgningen uppstod förseningar på upp till 20 minuter men vid niotiden var trafiken åter i gång.

Också flera pendeltåg i Stockholm blev försenade på grund av ett växelfel vid Älvsjö station mellan halv ått aoch nio på morgonen. Det ledde till förseningar i upp till 30 minuter.

  • Kopiera sidans adress

DIREKTRAPPORT | TORNADON i MOORE Rättsläkare: 40 barn omkomna

SVD LIVE: Förort utplånad i kraftig virvelvind i USA.

  • En kvinna bär ett barn vid Plaza Towers-skolan i Moore. Skolan träffades hårt av tornadon som plöjde genom Oklahoma-förorten i dag.

    Foto: SUE OGROCKI/AP

  • Bränder härjade Moore efter det att tornadon drog igenom Oklahoma-förorten och orsakade stor förödelse.

    Foto: SUE OGROCKI/AP

  • Två barn betraktar förödelsen i deras hemstad Moore. En tre kilometer vid tornado plöjde fram genom samhället, en förort till Oklahoma City.

    Foto: GENE BLEVINS/REUTERS

  • Tornadon som drog igenom Moore utanför Oklahoma i USA fångad på bild.

    Foto: ADAM ALONZO/AP

  • Moore utanför Oklahoma förstörd av en våldsam tornado.

    Foto: STEVE GOOCH/AP

  • Räddningsarbetare går förbi grundskolan Plaza Towers i Oklahoma-förorten Moore efter det att en våldsam tornado orsakat död och förördelse.

    Foto: SUE OGROCKI/AP