SvD/Sifos oktobermätning är dyster läsning för de borgerliga även om inga förändringar är statistiskt säkra jämfört med september. Den bästa trösten är kanske att de har 35 månader på sig att förbättra siffrorna.
Men den långsamma kräftgången för det största regeringspartiet har nu gått så långt att man tappat var åttonde väljare sedan valet. Det är en statistiskt säker nedgång för moderaterna sedan i juni. Med 22,7 procents väljarstöd är det faktiskt också det sämsta resultatet sedan i juni 2004, två månader innan alliansen föddes.
–Höstbudgeten som kom för ett tag sedan har inte lyft siffrorna och inte heller frågan om fastighetsskatten. Regeringen och statsministern lyckas inte få betalt i opinionen för sina skattesänkningar och att jobben kommer, men vad det beror på är svårförklarat, säger Toivo Sjörén, chef för Sifos väljarundersökningar.
Raset lär säkert bli ett hett diskussionsämne när Fredrik Reinfeldt kommer till moderaternas partistämma i Gävle om några veckor.
Så sent som i juni låg kristdemokraterna under riksdagsspärren på fyra procent. Nu är det dags igen och det som troligen kan ha dragit ner siffrorna är finansmarknadsminister Mats Odell och hans turer kring utförsäljningen av statliga företag samt Carnegieskandalen. Kd- ledaren Göran Hägglund hade nog också helst sluppit försvara den nya, ännu högre fastighetsavgiften som enligt lagrådet fortfarande måste kallas en skatt.
Men Toivo Sjörén ingjuter en del hopp om ett fortsatt liv för kd på Helgeandsholmen.
–3,9 är naturligtvis ingen bra siffra, men riktigt farligt blir det inte förrän man ligger runt 3,0 procent i mätningarna. Först då uppfattar väljarna risken att kasta bort rösten på ett sådant parti. Ligger man däremot strax under 4,0 procent brukar det mobilisera ett stödröstande så att partiet klarar spärren, säger Toivo Sjörén.
Samma resonemang gäller givetvis även vänsterpartiet som nu är nere på 4,3 procent, den sämsta siffran sedan valet och det är framför allt unga väljare som man tappar. Normalt en stark grupp för v.
På pluskontot för alliansen finns en statistiskt säker uppgång för folkpartiet sedan augusti. Kan det möjligtvis vara en Jan Björklund-effekt? Övriga partier ligger stilla i opinionen.
Den rödgröna oppositionen samlar nu 53,3 procent av väljarna medan alliansen bara får 38,3 procent. Men då är kd helt borträknat eftersom de inte klarar spärren. Tar man ändå med kd får alliansen 42,2 procent.
Stödet för alliansen det lägsta på tre år
Kristdemokraterna hamnar återigen utanför riksdagen och moderaterna får sin sämsta notering på över tre år. Inte sedan den borgerliga alliansen bildades i Högfors i augusti 2004 har väljarnas stöd varit så svagt.









