Det var trängsel i Storkyrkan även i dag. Alla ville känna stämningen och besökarna fick armbåga sig fram för att få en skymt av platsen där kronprinsessan Victoria och prins Daniel sade ja till varandra.
Under högmässan var det näst intill fullsatt med över tusen personer i kyrkbänkarna.
72-åriga Sonja Berg från Mora tyckte att det var mycket högtidligt.
- Jag är väldigt tacksam för att jag fick gå hit i dag och uppleva stämningen på plats.
Ute på Stockholms gator försvann spåren efter festen desto snabbare. Alla avspärrningar hävdes och eskorterna av kungligheter kunde ske utan några störningar för övrig trafik.
Det norska kronprinsparet, kronprins Haakon och kronprinsessan Mette-Marit, vinkade till nyfikna på Skeppsbron när de lämnade kungaskeppet ”Norge” tillsammans med dottern Ingrid Alexandra. Därefter stuvade de bilen full med kuddar, godis och gosedjur för att börja resan hemåt.
Men många av de långväga bröllopsgästerna har valt att stanna ett par dagar till. Först på tisdag nästa vecka sker de sista eskorterna.
Jonas Ekströmer, till vardags fotograf på bildbyrån Scanpix, fick det ärorika uppdraget att ta de officiella bröllopsbilderna i går.
Att få till den stora gruppbilden med över 70 av gästerna var bökigt.
- Det gäller att se hyfsat glad ut, så man får köra igång sitt snack. Men det var himla kul för det var så fin stämning, de var så glada och det var så lättsamt även om det var stressigt.
Även bilderna med brudparet och alla näbbarna blev svåra att få till eftersom barnen hade svårt att sitta stilla.
- De var lite stimmiga, de var väl trötta efter kyrkan och ville leka av sig, säger Jonas Ekströmer och avslöjar att det var de kungliga barnen som var busigast.









