Foto: Maria Skuldt och Scanpix
Blocken gjorde inte en uppgörelse inför talmansvalet, och därmed kommer de rödgröna att rösta för socialdemokraten Kent Härstedt medan alliansen vill ha den nuvarande talmannen Per Westerberg (M). SD:s röster blir alltså med stor sannolikhet tungan på vågen.
I dag sa Socialdemokraternas ledare Mona Sahlin till TT att hon står fast vid att Socialdemokraterna inte ska göra sig beroende av Sverigedemokraterna. Men det innebär inte att partiet måste ta hänsyn till hur de kommer att rösta. Talmanfrågan blir alltså första gången detta blir praktik.
– Det här är det första exemplet på en situation som vi kommer att hamna i ofta under de kommande fyra åren, säger Jenny Madestam.
Hennes statsvetarkollega Tommy Möller tycker inte att det är oväntat att S resonerar som de gör.
– Alternativet hade varit att man hade tagit väldigt stor hänsyn till SD och hur de kommer att agera, säger han.
Enligt Möller var frågan för S hur de skulle agera om de råkade ha samma syn som SD i enskilda frågor.
– Om man har samma åsikt som SD, är det värre än att helt avstå att driva opposition? De har redan sagt att de inte kommer att lägga sig platta, säger Möller.
Jenny Madestam tycker att det är motsägelsefullt att de rödgröna vill fortsätta driva opposition, men samtidigt säger att de inte vill ha stöd från SD.
– Men det är en paradoxal situation vi är i. Man kan se det här som en maktdemonstration mot alliansen. Och det här är guldläge för SD. Det är precis den här situationen de vill vara i, att ha makten i sin hand, säger Madestam.
I många frågor kommer det dock sannolikt att bli uppgörelser mellan blocken. Enligt Möller har båda blocken starka skäl at försöka samarbeta i många frågor. För de rödgröna blir det ett sätt att få inflytande.
– Men man kan säg att huvudansvaret ligger på regeringen, som ju ska regera. Så de kanske har störst anledning att vilja nå uppgörelser, säger Möller.








