Mannen har tidigare suttit i kyrkofullmäktige för Kristdemokraterna men avsade sig uppdraget sedan hans förflutna blivit känt.
- Vi tar för givet att han nu också lämnar partiet, säger Jonathan Lindgren på partiets pressavdelning.
I ett brev till tidningen Dagen berättar mannen om sin tid som agent, som han inledde redan som teologistudent.
”Jag blev indragen i oetisk informationsgivning av den då kanske viktigaste teologen i DDR Hans-Georg Fritzsche. Och för den som begår misstaget att på ett eller annat sätt en gång ställa upp blir det problematiskt att dra sig ur”, berättar han.
”Genom information som bland annat jag lämnat vidare om studenter i dåvarande DDR har samma människor fängslats och farit illa i slutet av 1960-talet. Inget plågar mitt samvete som det”, skriver mannen vidare, enligt Dagen.
Fakta: Stasi
Stasi, förkortning för Ministeriet för statssäkerhet, bildades den 8 februari 1950, knappt ett halvår efter att DDR grundades.
Stasi hade 90 000 anställda och 170 000 så kallade inofficiella medarbetare, IM.
Säkerhetstjänsten sysslade både med övervakning av DDR-medborgare och med utlandsspionage, inte minst i Västtyskland och Västberlin.
TT
Fler före detta Stasiagenter kan komma att avslöjas framöver, allt eftersom tyska myndigheter går i genom det digra arkivmaterial som Stasi inte hann förstöra, tror professor Helmut Müller-Enbergs vid myndigheten för Stasiarkivet i Berlin.
– Det finns ett stort intresse från privatpersoner och från mediehåll att få veta vilka som sålt ut svenska intressen för en främmande stat, säger han till Sveriges Radios P 1 Morgon.
Stasis arkiv blev offentligt i mitten av 1990-talet. Sedan dess kan var och en själv få se sin Stasiakt. Arkivet efter Stasi omfattar i första hand 11,2 hyllmil skriftliga dokument. Övrigt material motsvarar i tryckt form ytterligare närmare 4,7 hyllmil dokument.










