Dramatik väntar när KD:s partifullmäktige idag ska bestämma vilka kristdemokrater som får kandidera till Europaparlamentet. Trots att riksdagsledamoten och EU-skeptikern Lennart Sacrédeus hamnade på en av topplatserna i provvalet finns han inte med på valsedeln. Men han står fortfarande till förfogande.
– Med det här stödet i provvalet känner jag att jag skulle kunna bidra, säger Lennart Sacrédeus.
Det är inte första gången som det blåser kring honom. 2004 vann han provvalet, men accepterade att placeras längre ned på valsedeln. Därmed gick Lennart Sacrédeus miste om partiets EU-parlamentsplats. Men nu välkomnar han partikamraternas engagemang.
– Det är skönt att människor bryr sig om vår lista, att man bryr sig om interndemokratin.
Åtminstone tio av 26 distrikt kräver att Lennart Sacrédeus får en plats på listan. Bland dem som inte tidigare är kända finns tunga distrikt som Stockholms län och Uppsala, visar en genomgång som SvD har gjort. Det finns också distrikt där något eller några av ombuden vill riva upp det liggande förslaget.
Riksdagsledamoten Lars Gustafsson från Laholm, på 25:e plats på valsedeln, ställer sin plats till förfogande om det behövs.
– Sammantaget har Lennart Sacrédeus fått ett starkt stöd och det har man inte beaktat. För mig är det en principfråga.
Men Carina Liljesand, ett av partistyrelsens sju ombud, kommer att ställa sig bakom nomineringskommitténs förslag.
– Det är en lista för framtiden. Det är de personer jag vill se de kommande fem åren som representanter för oss, säger hon och har även stöd av sitt partidistrikt, Göteborg.
Även partiledaren Göran Hägglund anser att nomineringskommittén har gjort ”sitt jobb”.
– Om det vore provvalet som avgjorde så skulle det inte behövas någon nomineringskommitté. Då räckte det med en miniräknare som summerade valet. Men det är ombuden som beslutar, påminner han.
Är Lennart Sacrédeus en ovälkommen representant för KD?
– Man ska komma ihåg att det är nomineringskommittén som har lagt förslag. Det är inte partistyrelsen eller partiledaren. Jag har ingen anledning att recensera enskilda personer. De som är invalda i vår riksdagsgrupp är bra personer.




”KD är alldeles för slätstruket”




