Entreprenörerna som hämtar sopor i Stockholm har klagat på att de inte kan utföra sitt uppdrag på grund av bristfällig snöröjning. Stockholm stad å sin sida har sagt att det är entreprenörernas ansvar att hämta soporna, oavsett väderförhållanden. Enligt Mats Freij, informationsansvarig på trafikkontoret, är det den största entreprenören Liselotte Lööf som också haft störst problem med att hämta soporna. På onsdagskvällen hade staden och Liselotte Lööf ett möte.

- Vi sa att nu kör vi nya friska tag, och det är ambitionen att få ordning på den här situationen till på måndag. Men går det inte, så går det inte. Ytterst är det upp till gubbarna som kör, säger Sonny Lööf, tillförordnad vd på Liselotte Lööf.

Mats Frej utgår nu från att soporna kommer att hämtas. Men staden är beredd på att det kan bli fortsatta problem.

- Vi står beredda med extra sopcontainrar att placera ut i drabbade bostadsområden, så att människor har någonstans att slänga sina sopor, säger Freij.

Men problemet med soporna är inte bara väderberoende. Flera entreprenörer har klagat på arbetsmiljöproblem, och hotar med att inte vara med i nästa upphandling. På onsdagskvällen beslutades också att man skulle tillsätta en arbetsgrupp med representanter från transportfacket, entreprenörerna och Stockholms stad för att jobba med problemet.