Två personer klämdes fast, den ena under en glasskiosk, i olyckan som inträffade runt 14.30 idag. Båda fastklämda har tagits loss och skickats till Länssjukhuset i Kalmar. Enligt sjukhuset vårdas en äldre man på intensivvårdsavdelningen för allvarliga skador. En annan äldre man vårdas för lindriga skador.
Polisen har inlett en förundersökning om vållande till kroppsskada.
Enligt Eva Jirhall, vakthavande befäl vid Kalmarpolisen, är föraren ännu inte delgiven misstanke eftersom han befionner sig i svår chock.
– Nu får den tekniska undersökningen visa om det var något fel på bilen, säger hon.
Eva Jirhall berättar att polisen också förhör vittnen till händelsen. Föraren till bilen har förts till vårdcentral vårdcentral.
16-åriga Alicia och hennes kompis stod bara två meter ifrån när den skenande bilen krockade med en glasskiosk.
– Vi var nära att bli överkörda, säger hon på telefon från Borgholm.
Den röda sportbilen, en Pantera, kom körande och skulle parkera på torget i Borgholm.
– Sedan verkade det som att de skulle styla lite när de skulle parkera och började burna och så, men tydligen så tappade de kontrollen, säger hon.
Istället för att svänga in och parkera fortsatte bilen rakt fram i hög hastighet, över en glasskylt, in i ett stånd med jordgubbar och potatis för att sedan köra in i ett glasstånd.
– Den sladdade och det rykte, det kanske hände något med gaspedalen.
Minst en person kördes på och låg orörlig på motorhuven, berättar ögonvittnet.
– Personen låg stilla på magen.
De två männen i bilen var mellan 40 och 60 år, enligt Alicia.
Bilen tillhörde en medlem i sportbilsklubben De Tomaso, som höll en bilutställning på torget idag. Enligt klubbens ordförande Henrik Svensson skulle föraren, som färdades i bilen tillsammans med en vän, parkera på torget när gasen plötsligt hängde sig. Föraren försökte bromsa, men lyckades inte få kontroll över fordonet. Enligt Henrik Svensson syns bromsspår efter bilen.
– Något gick väldigt fel med bilen. Föraren är svårt chockad och vi är alla i chock. Det är en oerhört tragisk olycka, och våra tankar går till de inblandade, säger Henrik Svensson.
Enligt Henrik Svensson var det ganska mycket folk på torget när olyckan inträffade.
– Det var en ren olyckshändelse. Nu får polisen undersöka bilen och se vad som blev fel, fortsätter han.
Räddningsledaren Anders Sporrong, som befinner sig på platsen, säger att själva räddningsarbetet nu är avslutat men att de röjer upp på platsen och tar hand de vittnen som chockades av händelsen.
– Av någon anledning hängde sig gasen på bilen. Det var en mer avancerad sportbil med hög effekt, så den hann få upp ganska bra fart innan den for in i den här folkmassan och vidare in i glasskiosken.
Två personer klämdes fast under respektive mellan bilen och kiosken och blev svårt skadade. De har förts till lasarettet i Kalmar. Ytterligare fyra personer har förts till vårdcentralen på Borgholm.
Hur är tillståndet för föraren?
– Jag tror inte föraren är svårt skadad, men väldigt chockad så klart, säger Sporrong.
Polisen skriver på sin hemsida att bilen nu har bärgats för teknisk undersökning.















