Debatten om Spårväg city har inte minst handlat om de höga kostnaderna för den nya spårvägen från centrala Stockholm mot Djurgården.
Foto: MAGNUS HJALMARSSON NEIDEMAN
Debatten om Spårväg city har varit infekterad och hård. Inte minst har den handlat om de höga kostnaderna för den nya spårvägen från centrala Stockholm mot Djurgården.
I vintras fattade landstingets trafiknämnd beslut om att gå vidare med utbyggnaden av banan, och under vårvintern har det hållits samråd för den fortsatta sträckningen mot Ropsten, med en preliminär trafikstart 2014. Men tidsplanen kommer inte att hålla, enligt SL:s bedömning.
På tisdag skulle landstingets trafiknämnd ha fattat beslut om den fortsatta utbyggnaden. I sista stund har nu ärendet dragits tillbaka, och beslut kommer först efter sommaren. Enligt underlag som SvD tagit del av finns det nu ett nytt förslag, som går ut på att bygga den nya banan i en kortare sträckning. Det skulle innebära att spårvagnarna måste vända i Värtahamnen år 2014.
- Vi har ju lagt fram ett förslag, men man har valt att skjuta på beslutet. Det går ut på att man bygger i etapper i stället för att bygga allt på en gång. Vi når inte ända till Ropsten så tidigt som 2014, därför att man inte är färdig med byggnationerna vid Norra Djurgårdsstaden, säger Gabriella Burel, projektledare för Spårväg city.
Tanken med att förlänga Spårväg city är dels att förse den nya stadsdelen Norra Djurgårdsstaden med kollektivtrafik, dels att koppla i hop spårvägen med Lidingöbanan, som ska moderniseras.
Men för att kunna starta trafiken på hela sträckan 2014 skulle den sista delen av banan behöva dras på en provisorisk sträckning genom Värtahamnen. En sådan lösning beräknas fördyra projektet med nära en miljard kronor.
Det andra alternativet, som föreslagits av SL, är att banan dras i ett permanent läge från början, men då skulle trafiken vara igång först 2018. Kostnaden för att bygga uppskattas till mellan 4 och 6,5 miljarder kronor, beroende på alternativ.
Nu föreslår alltså SL:s tjänstemän att spårvägen i en första etapp endast byggs ut till Värtahamnen.
– Det här skulle vara ett sätt att bygga utan provisorier. Det blir en etapputbyggnad, för att kunna fortsätta med Spårväg city-trafiken, säger Gabriella Burel.
På vilket sätt skulle det påverka kostnaderna?
– Det blir förstås något lägre.
När kan det vara möjligt att nå fram till Ropsten?
– Ja, efter 2014 någon gång. Mellan 2014 och 2017.
Av de remissvar som kommit in till SL under våren framgår att Stockholms stad, som låter bygga Nnorra Djurgårdsstaden, är bestämd motståndare till en provisorisk dragning av rälsen genom Värtahamnen.
– Vi förordar att man bygger på ett sätt så att man lägger spårvägen i permanent läge direkt, istället för att sedan behöva flytta den. Vi bygger ju en ny stad, och då är det lättare om spåren byggs samman med den nya kvartersstrukturen. Sedan vill vi så klart ha den nya spårvägen klar så snart det går, säger Staffan Ingvarsson, biträdande stadsdirektör i Stockholms stad.
Trafiklandstingsrådet Christer G Wennerholm (M), har inte velat kommentera det nya förslaget, med hänvisning till att det är under beredning.










