En 52-årig sjuksköterska på SOS Alarm misstänks för grovt vållande till annans död för att han inte skickade ambulans, trots att Emil Linnell upprepade gånger bad honom om det.

Under rättegången i Stockholms tingsrätt för två veckor sedan yrkade åklagaren Gunnar Fjaestad på åtta till tolv månaders fängelse.

Fjaestad har beskrivit den 51-årige sköterskans handlande som ”ett medvetet risktagande av allvarligt slag”. Den åtalade ville inte skicka ambulans trots att 23-åringen i flera SOS-samtal desperat bad om hjälp och flämtande förklarade att han inte kunde andas och att han varit avsvimmad. 51-åringen tyckte att andningen lät bra och trodde att problemet var panikångest eller något annat psykiskt.

Den åtalades advokat Björn Hurtig anser dock inte att något brott har begåtts.

- Det är klart att vi alla inser att det här har gått helt snett. Men jag menar att man måste kunna göra fel, fast man sitter på SOS Alarm, sade han i rätten.

SOS Alarm har gjort en lex Maria-anmälan men anser att det var sjuksköterskan som gjorde fel och inte följde rutinerna. Mannen blev av med sitt jobb efter dödsfallet.