Tre helger i rad har det kastats sten genom föreningens fönster. Enligt föreningen är det ett ungdomsgäng på ungefär tio personer som stått för trakasserierna.

– Vi flydde från ett land i krig och så blir man utsatt för det här i det fredliga Sverige, säger Abdula Abdi Dhinbil som bor i Forserum till SVT:s Jönköpingsnytt.

För ett år sedan bodde det 160 somalier på orten, men 95 har redan flyttat på grund av den hotfulla stämningen, uppger nyhetskanalen.

Polisen i Eksjö bekräftar för SVT:s Jönköpingsnytt att anmälningar gjorts om misshandel och skadegörelse. De säger också att de ska titta närmare på frågan under onsdagen. Men till polisens arbete känner Abdula Abdi Dhinbil ingen större tilltro.

– Polisen kommer hit och tar namn och vittnesuppgifter, sedan åker de härifrån och det händer ingenting. De flesta i Forserum är bra, men den här lilla gruppen gör det svårt att bo kvar, säger han.