Kapten Johan Palmlöv, 28 år och löjtnant Gunnar Andersson, 31 år stupade på söndagen vid en attack i Afghanistan. Flaggor på halvstång på Camp Northern Lights efter attacken.
Foto: Försvarsmakten och SCANPIX
Johan Palmlövs och Gunnar Anderssons kroppar är redan på väg från Afghanistan tillbaka hem till Sverige.
Klockan 18.00 i morgon förväntas planet med de stupade soldaterna anlända till Ärna flygplats.
– Det kommer att hållas en ceremoni med representanter från Försvarsmakten för att hedra dem, säger Johan Lundgren, informatör vid Försvarsmakten till SvD.se.
De två yrkesofficerarna, Gunnar Andersson, en 31-årig löjtnant och Johan Palmlöv, en 28-årig kapten, stupade väster om Mazar-i-Sharif när de var ute på fotpatrull. De besköts med finkalibrig eld från ett handeldvapen klockan 11.03 svensk tid.
Det var en man klädd i polisuniform som avlossade skotten från bara tio meters håll.
– Utan förvarning öppnade den här individen i polisuniform eld. Efter att han öppnat eld mot våra män besvarade vi elden och i samband med det omkom han‚ berättar Afghanistanstyrkans ställföreträdande kontingentchef, överstelöjtnant Gustaf Wallerfelt för SvD.se.
Mannen som sköt svenskarna har tidigare samarbetat med den svenska styrkan i Afghanistan i egenskap av polis.
– Vi har haft samverkan med den individen förut. Nu får utredningen visa vad han har för roll, säger Gustaf Wallerfelt.
Svenskar stupade i Afghanistan, läs mer:
- 9 feb 2010 Sten Tolgfors chattade med SvD:s läsare om Afghanistan
- 9 feb 2010 Lars Ohly chattade med SvD.se:s läsare om Afghanistan
- 9 feb 2010 Opinionsstödet större än motståndet
- 9 feb 2010 Sverige förstärker Afghanistantrupp
- 9 feb 2010 En strategi som leder till ökad risk
- 9 feb 2010 Efter dödsbuden
- 8 feb 2010 Afghanistan kan bli laddad valfråga
- 8 feb 2010 Sorg på de stupade officerarnas förband
- 8 feb 2010 Kämpade mot våldet – föll själva offer
- 8 feb 2010 Dödade tolken saknade försäkring
- 8 feb 2010 Soldaterna flygs hem
- 8 feb 2010 Svenskarna David och Mikael: ”Vi hade en otrolig tur”
- 8 feb 2010 Försvarsmaktens presskonferens
- 7 feb 2010 Svenska officerare dödade i Afghanistan
- 7 feb 2010 ”En del av att delta i sådana här situationer”
- 7 feb 2010 Bo Pellnäs: ”De rör sig i områden där människor vill dem illa”
- 7 feb 2010 Flaggor på halv stång på Livgardet
- 7 feb 2010 Sten Tolgfors beklagar dödsfallen
- 8 feb 2010 Vad gäller för anhöriga?
- 7 feb 2010 ”Dödsfallen inte oväntade”
- 7 feb 2010 ”Grupperna vill få bort utländska soldater till varje pris”
- 7 feb 2010 I Farah, Afghanistan, pågår vardagskriget









