Klockan har passerat lunch och på Sodexos kök i Märsta är det full fart. Här i grytorna och längs banden i den nedkylda miljön görs den sjukhusmat som går ut till Stockholms akutsjukhus.
Den 3 april i fjol rapporterade SvD om stora problem med leveranserna av den nya sjukhus- maten. En hög andel av leveranserna var felaktiga och de svarta platslådorna exploderade i mikro-ugnarna. ”Fullständigt kaos”, sade personalen på KS i Huddinge.
I en serie artiklar under sommaren kunde SvD bit för bit avslöja det som blev mandatperiodens största politiska skandal i Stockholms läns landsting: Hur landstingets ledning köpte in sjukhusmat för ett värde av 1,6 miljarder kronor men lät en lägre tjänsteman teckna kontraktet. De politiker som skulle ha övervakat upphandlingen rundades och hölls okunniga om kritiska rapporter om den nya tekniken.
Kontraktet med Sodexo bröt mot lagen men skulle ha blivit dyrare att bryta än att fortsätta, slog juristerna senare fast.
Sedan dess har Sodexo arbetat hårt för att pressa ner felstatistiken.
Cateringjättens segmentschef Hans Arborelius säger att man tog kritiken på allvar:
–Idag har vi en hög leveransprecision. Av- vikelserna ska
ligga under max 1 procent per följesedel. Där ligger vi på noll de flesta dagarna nu, säger han.
–Då, när ni skrev om det i april, var det ju uppåt 17 procent.
Samtidigt gör Sodexo en översyn av matprogrammet Sofresh, som mikromaten kallas. Färg och form på de svarta förpackningarna kan komma att ändras, säger Hans Arborelius.










