Förhandlingen i Solna tingsrätt blev en utdragen historia, enligt advokat Björn Hurtig för att försvaret protesterade så kraftigt mot häktningen. Han planerade också att omedelbart överklaga beslutet till hovrätten.

Läkaren vid Astrid Lindgrens barnsjukhus greps på sitt arbete i måndags. Det är det rättsmedicinska utlåtandet som ligger till grund för dråpmisstanken. Enligt detta ska spädbarnet ha fått en för hög dos av narkosmedlet tiopental och morfin. Tiopental är den aktiva substansen i ett narkosmedel som ges intravenöst.

Enligt åklagaren Elisabeth Brandt, som hänvisar till rättsläkarens rapport, kan den höga dosen inte ha varit ett misstag – och läkaren injicerade medlet själv.

–Dosen var så stor att den måste ha varit avsedd att döda. Det finns inget utrymme för feldosering, säger Elisabeth Brandt.

Men Björn Hurtig tar sin klient i försvar.

–Hon ställer sig helt frågande till det. Hon vore oerhört klumpig om hon tryckte i ett barn så höga halter där risken för upptäckt är enorm. Hon skulle säkerligen ha kunnat lägga sig lägre, eller mycket lägre, precis på gränsen, säger han.

Att den här typen av ärenden hamnar hos polisen istället för hos Socialstyrelsen är enligt Johan Karlsson, chef för tillsynsenheten på Socialstyrelsen, mycket, mycket ovanligt.

– Vi är ganska förvånade över den här utvecklingen. Är det sedvanlig brottslighet ska polisen förstås utreda brott, men man har ställt sig undrande på sjukhuset och därför finns det anledning för oss att titta på det här.

Socialstyrelsen beslutade igår att starta en egen utredning av vad som egentligen har hänt på sjukhuset.

–Är det så att sjukhuset har bedömt att den här patienten har utsatts för en händelse, en ökad risk, så anmäler man det enligt lex Maria. I det läget hade vi kopplats in. Uppenbarligen har man inte gjort det, säger Johan Karlsson.

Utredningen kommer att inledas med att man begär in relevanta handlingar och journaler.

–Det här barnet har ju dessutom varit aktuellt hos oss tidigare i samband med en förväxling. Grunden i hela systemet är att sjukhusen vid minsta misstanke om att det inträffat saker med patienter, som inte är en naturlig del av patienternas sjukdom, anmäler detta.

Åklagaren Elisabeth Brandt säger sig vara nöjd med att läkaren ”bara” häktades för dråp, inte mord. Hon berättade också för första gången om bakgrunden till misstankarna mot läkaren.

–Det som jag framför allt vilar på är obduktionsprotokoll från rättsläkare och jag har även ett utlåtande från Rättsmedicinalverket, säger hon.

Uppgifter från åklagaren har tidigare gjort gällande att det var en rättsläkare som slog larm och polisanmälde den nu häktade läkaren. Det dementerades igår av åklagaren. Istället ska uppgifterna, som ledde fram till misstankarna mot barnläkaren, ha framkommit i samband med annan utredning. Sannolikt rör det sig om en polisutredning kring flickans felmedicinering, en utredning som enligt uppgift senare lades ned.

Häktningsförhandlingen hölls bakom lyckta dörrar. Under de minuter som allmänheten hade tillträde till rättssalen gömde sig läkaren under en mörkgrön jacka. Åklagarens tankar om att den misstänkta gärningen gjorts av barmhärtighet mot barnet, tillbakavisades bestämt av advokat Björn Hurtig.

–Hela hennes liv är på väg att förstöras. Det här är en internationellt erkänd läkare med en ryggmärgsreflex att rädda liv. Men nu har hon plötsligt tagit ett liv med fullt uppsåt, enligt åklagaren. Det är klart att det får återverkningar på hennes arbete, sade han efter förhandlingen.


Fakta

Detta har hänt Vad händer nu?

3 juni 2008
Flickan föds dryga tre månader för tidigt, redan i vecka 25, på Karolinska universitetssjukhuset i Solna.
5 juni 2008
En sjuksköterska förväxlar två preparat, vilket medför att flickan via dropp får en högre dos saltlösning än vad som var avsedd. En kort tid efteråt drabbas flickan av en hjärnblödning.
17 juni 2008
En lex Maria-anmälan upprättas och Socialstyrelsen konstaterar att sjuksköterskan åsidosatt sina plikter, men finner ingen anledning till åtgärd. Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd, HSAN, granskar fortfarande anmälan som modern har gjort.
20 september 2008
Flickan avlider. Hon genomgår därefter en rättsmedicinsk undersökning på grund av den tidigare felbehandlingen.
2 mars 2009
En specialistutbildad överläkare grips på Astrid Lindgrens barnsjukhus och förs till polisstationen i Solna. Hon är sedan tidigare anhållen i sin frånvaro, misstänkt för mord alternativt dråp.
5 mars 2009
Läkaren begärs häktad av kammaråklagare Elisabeth Brandt.
6 mars 2009
Barnläkaren häktas i Solna tingsrätt på sannolika skäl misstänkt för dråp.
Undersköterskan som var med när det misstänkta brottet ska ha begåtts ska nu förhöras av polis och åklagare. En viktig anledning till att barnläkaren häktas är att hon inte ska kunna påverka undersköterskans vittnesmål.
Kammaråklagare Elisabeth Brandt ska ha väckt åtal mot den kvinnliga läkaren senast den 13 mars klockan 11.

Fakta

Medlen som hittats

•Tiopental är den aktiva substansen i Pentothal Natrium, som är ett intravenöst narkosmedel. Preparatet säljs enbart till sjukhus och används uteslutande inom anestesi.
•Morfin används som smärtstillande inom vården.