I botten finns en utdragen vårdnadstvist om två barn från 2002. I länsstyrelsens tillsyn av ärendet 2006 fick socialnämnden i Danderyd allvarlig kritik på elva punkter, bland annat för att anmälningar inte hade bedömts och att beslut att inte inleda utredning saknades.

Socialtjänstförvaltningen hade konsulterat en jurist och fått rådet att avvakta med att fatta beslut om en barnavårdsutredning skulle inledas eller inte. Därför tog nämnden inga beslut i ärendet mellan 2004 och 2005. I socialtjänstlagen står det att nämnden ”utan dröjsmål” ska inleda en utredning om det finns misstankar om att barn far illa och därför polisanmäldes kommunen av en privatperson som fick kännedom om fallet 2002 genom kvinnojouren i Täby-Danderyd.

I februari i år beslutade Norrorts åklagarkammare att inte inleda någon förundersökning om misstänkt tjänstefel inom socialtjänsten. Frågan överklagades och nu har överåklagare Peter Hertting vid Åklagarmyndighetens utvecklingscentrum i Umeå beslutat att det finns anledning att misstänka brott.

Margareta Heimer är socialchef i Danderyd sedan september:

– Jag vet att vi har fått kritik av länsstyrelsen, men jag visste inte att det fanns en polisanmälan. Jag kan inte uttala mig om beslutet att inleda en förundersökning påverkar vårt sätt att arbeta, först måste jag ta del av överåklagarens beslut.

Johan Pehrsson, chef för länsstyrelsens enhet för individ- och familjeomsorg:

– Om vår kritik mot en kommun är allvarlig begär vi in en åtgärdsplan och har ett ganska allvarligt samtal med kommunen. Danderyd har inte märkt ut sig i förhållande till andra kommuner. Men polisutredningen är en separat process. Generellt är det mycket ovanligt med förundersökningar om tjänstefel.