Verket ger kommunen ett år på sig, annars hotar vite på två miljoner kronor, skriver flera medier.
Situationen i Hovsjö har blivit ohållbar, medger kommunen. Personalen vid socialkontoret har utsatts för hot och våld, särskilt i samband med känsliga familjeärenden som omhändertaganden och omplaceringar av barn. Flera ungdomsgäng har skapat problem.
Arbetsmiljöverket inspekterade i somras efter en anmälan från skyddsombudet. Det ledde till en rad åtgärder, som att anställda inte fick gå ensamma eller göra hembesök i Hovsjö.
- Det är mycket otryggt att lämna kontoret, säger skyddsombudet Sonja Björkman till Länstidningen på nätet.
Väktare i entrén eskorterar också personalen när de ska ta sig till bilen. Men åtgärderna räcker inte, anser Arbetsmiljöverket som kräver att kontoret flyttas.
Social- och omsorgschefen Karl Gudmundsson säger till Dagens Nyheter på nätet att han tror att kommunen klarar verkets tidsgräns för flytten.
Tipsa andra
Inrikes | Mest lästa
- Man ihjälskjuten i Sollentuna
- Fem skräckfilmer som heter duga
- "DO sårar vårt rättsmedvetande"
- Stupade svenskar på väg hem
- Bråk när Nationaldemokrater kom till Värmdö gymnasium
- Fick kejsarsnitt utan bedövning
- Intensiv nätdebatt om köttklistret
- De nominerade till Årets Sak 2009 är...
- Lars Ohly chattade med SvD.se:s läsare om Afghanistan
- Telefonstorm efter snökaoset



































