Väljarna påminns och uppmanas att rösta i kongressvalet idag. ”'Jag glömde rösta' kommer inte att vara en godtagbar ursäkt för amerikanarna som surfar på nätet idag” skriver CNN på sin hemsida.

Mellanårsvalen sker vart fjärde år och inträffar alltid två år in på presidentens fyraåriga mandatperiod. Valen gäller representanthuset och en del av senaten som tillsammans stiftar lagar. På delstatsnivå hålls även olika val, varav det viktigaste är guvernörsvalet.

Det sociala nätverket Facebook har skapat en särskilt politiksida som länkar till kartan som sökmotorn Google har tagit fram. På den kan amerikanarna söka fram sin närmaste vallokal. Alla amerikanare som loggar in på sitt Facebook-konto kommer även att få ett meddelande om att rösta, och när de väl röstat kan de klicka på en ”Jag har röstat-knapp” för att visa sitt engagemang.

Att få röstande att bli coolt har även det sociala nätverket Foursquare satsat på. Foursquare är en mobiltjänst där du via din mobiltelefon kan logga in virtuellt på platser som du befinner dig på i verkligheten. Deras politiksatsning bygger på att användarna ska få ett ”Jag har röstat-märke” när de ”loggar in” på en vallokal. Dessa kommer sedan att samlas på den nya hemsidan ”I voted” som öppnas idag.

Även mini-bloggsajten Twitter uppmanar sina användare att skriva ”jag har röstat” i sina statusuppdateringar.

I presidentvalet för två år sen spelade sociala medier en stor roll.