Den tvetydiga svenska linjen blev påtaglig senast på ett WHO-möte om tobaksregleringar i Punta del Este i Uruguay. Världshälso- organisationens möte tog bland annat upp frågan om riktlinjer för att förbjuda alla tillsatser som är farliga, kosmetiska eller ökar tillvänjningen av tobaksprodukter.

På svenskt initiativ var EU-kommissionens hållning till en början att bara rekommendera ett sådant förbud för cigaretter och små– cigarrer. Det skulle exempelvis inte gälla rökfria produkter som det svenska snuset. Men efter massiv kritik från länder utanför EU, exempelvis Indien, utvidgades riktlinjerna till att omfatta alla tobaksprodukter. Ett beslut som EU motvilligt anslöt sig till.

–Den svenska linjen är anmärkningsvärd. I stället för att stimulera snusanvändningen behöver vi kraftfulla förebyggande insatser för att få färre att bli nikotinberoende. Snuset är ingen lösning för att minska rökningen, det räddar inga liv. Snuset räddar bara tobaksindustrin, säger Socialstyrelsens generaldirektör Lars-Erik Holm.

Hälsoperspektivet på det svenska snuset representeras främst av Kristdemokraterna, men det märks också inom Folkpartiet och Centern. I socialdepartementets drogpolitiska handlingsprogram finns även ett mål att halvera antalet svenska ungdomar som börjar röka eller snusa fram till 2014.

–Just nu håller vi på med att ta fram en samlad strategi för det preventiva arbetet med alkohol, narkotika, dopning och tobak. Den ska presenteras under nästa månad, säger Maria Larsson.

På den andra kanten handlar det om att snuset är en handelsvara som ska omfattas av den fria rörligheten inom EU. Av inre marknadsskäl ska det påtvingade svenska exportförbudet bort till andra länder inom EU. Det är orimligt att den enda tobaksprodukt som är förbjuden i EU är den minst skadliga, påpekar Ewa Björling och partikollegan Christofer Fjellner i EU-parlamentet.

Samtidigt har Finland anmält Sverige till EU-kommissionen för att man inte stoppar snusförsäljningen på Finlandsbåtarna.

Björn Johnson, statsvetare och narkotikaforskare vid Malmö högskola, menar att regeringen för-söker sitta på två stolar samtidigt.

–Det finns en konflikt mellan droglobbyism där vår snuskultur ska spridas till andra länder och dem som med folkhälsoargument vill gå till offensiv mot snusdosorna. Just nu verkar snuslobbyn vara starkast eftersom det också handlar om arbetstillfällen i tobaksindustrin, säger han.

Ewa Björling håller inte med om någon dubbelmoral.

–Vi har en ansvarsfull produktreglering och konsumentupplysning. Vi tillåter inget bruk under 18 år, men vuxna måste få bestämma själva. Däremot är det svenska snuset mobbat eftersom EU inte agerar konsekvensneutralt i den här frågan.