Hårda vindar, temperaturer ner till minus 20 grader och snödrev – enligt brittisk media får britterna nu förbereda sig på ett nytt snökaos. Den nationella vädertjänsten varnar för upp till 20 centimeter snö i vissa delar av landet.

Men det är inte bara Storbritannien som drabbas av snöovädret. Också i Nederländerna, Belgien och Tyskland varnar meteorologerna nu för snö och hårda vindar.

Och i dag drar snöovädret in över södra Sverige.

– Det här lågtrycket som är i antågande har man varnat för ganska kraftigt nere på kontinenten, säger Therese Fougman, meteorolog på SMHI, till SvD.se och fortsätter:

– Det kommer upp över Skåne under eftermiddagen och drar sedan vidare norrut.

I Sverige handlar det dock inte om lika stora mängder snö som i Storbritannien. Upp till en decimeter, spår SMHI, som har utfärdat varningar för Skåne och Blekinge.

Samtidigt blir det hårda vindar under tisdagen, vilket ökar risken för snödrev och gör att det kan bli besvärligt på vägarna. SMHI har utfärdat en klass 1-varning för norra och södra Lapplandsfjällen med anledning av den hårda vinden som kan uppgå till 15 meter/sekund.

Och snöfallet fortsätter hela veckan – i vissa delar av Skåne kommer det snöa fram till fredag och också längre norrut är det dags att förbereda sig på mer snö.

– Det här lågtrycket drar upp över Östersjön och ligger ganska stilla där ett par dagar. Det är framförallt Östersjölandskapen, från Skåne och upp mot Stockholm, och in till Vättern, som drabbas. På onsdagsmorgonen drar det in över Södermanland och sedan under förmiddagen in över Stockholm, säger Therese Fougman.