Under fem års tid lät sig förre trafikområdeschefen på Storstockholms lokaltrafik SL, Kjell Hultman, bjudas på resor, sprit, mat och presenter av Falck Security.
På tisdagen åtalade statsåklagare Nils-Eric Schultz vid Riksenheten mot korruption Hultman och fem tidigare chefer på Falck, däribland Peter Lindegaard och Peter Bäckström som under perioder varit vd för Falck Sverige, för 24 fall av mutbrott och 15 fall av bestickning. Ytterligare en chef inom Falck har avskrivits från utredningen på grund av att brotten hunnit preskriberas.
De misstänkta mutorna betalades ut mellan augusti 1998 och juli 2003. Alla berörda personer utom en, som ännu bara har avstängts, har slutat eller avskedats av sina arbetsgivare. Huvudman för SL är Stockholms läns landsting.
Hultman, som hävdar att han är oskyldig, har fått hjälp av sitt fackförbund, SKTF, att försöka behålla sitt jobb. Men Arbetsdomstolen har konstaterat att det var rätt att avskeda honom.
Enligt utredningen har Kjell Hultman haft stor nytta av sina kontakter med Falck. Falck hade också nytta av Hultman som hade ansvar för upphandling av bevakningstjänster och klottersanering. Bolaget fick hemlig information och Hultman misstänks också lojalt ha varit tyst när detta krävdes.
En del av utredningen pågår fortfarande. Den handlar om att Falck Security skulle utlovat ett visst antal bevakningstjänster åt SL, men bara utfört en mindre mängd och genom detta sparat flera miljoner kronor.
Åtal om grova bedrägerier väntas i september.
Enligt det nu aktuella åtalet stod Falck för en stor del av Kjell Hultmans privata omkostnader. Luncher och middagar på krogen, flaskor från Systembolaget både till familjen och till vänner, taxiresor för både Hultman själv och hans sambo. En kristallskål och ett modellhus Hultman fått syn på i ett skyltfönster i en specialaffär i New York. Bland det sista Hultman fick ordnat på Falcks bekostnad var enligt åtalet larm och en bevakningskamera till bostaden.
Resor till säkerhetsmässor i bland annat England, USA, Singapore och Hong Kong har bekostats enligt åtalet. Resa och uppehälle för både Hultman och hans sambo har Falck stått för. När Hultmans svärfar fyllde 90 år ordnades flyg till Luleå och hyrbil. Samma sak vid en begravning.
Åklagaren yrkar på att Hultman ska tvingas stå för ”ett skäligt och jämkat belopp” på 250‑000 kronor i ersättning.
Roland Berndt, informationschef på Falck Security, konstaterar att åtalet inte kom oväntat.
- Vi har samarbetat med polisen sedan november 2002 för att ta reda på vad som hänt, säger han.
Han medger att det funnits brister kontrollsystemen och
i efterlevnaden av företagets policy – även på högsta nivå.
- Nu har vi sett över detta och reglerna för representation för att grundligt försvåra en upprepning, säger Roland Berndt.
SL-chef åtalas för mutbrott
Förre trafikområdeschefen inom SL, Kjell Hultman, och fem tidigare höga chefer inom bevakningsföretaget Falck Security åtalades på tisdagen för grova mutbrott och bestickning. Falck misstänks också ha lurat SL på miljonbelopp och åtal är att vänta för grova bedrägerier.
Fakta
Muthärvan avslöjades hösten 2002 i samband med en intern utredning.
Kjell Hultman står åtalad för 24 fall av grovt mutbrott.
Fem tidigare höga chefer på Falck har åtalats för 15 fall av bestickning.
Några exempel: I maj 1999 bjöds Hultman på en säkerhetsmässa i England. Notan: 23‑300 kronor.
Samma år bjöds han med partner till Köpenhamn. Kostnad: 13‑500.
I mars 2000 åkte Hultman med två chefer från Falck Security på studieresa till Singapore och Hongkong. Kostnad för Hultman: 40‑000 kronor.
Resa till Berlin med partner: 20‑000 kronor.
Hösten 2002 ska Falck vid flera tillfällen betalat för Hultman, hans partner och i vissa fall även hans vänner på affärsluncher och middagar. Värdet uppskattas till 16‑000 kronor.
Straffet för grovt mutbrott (att ta emot mutor) är fängelse i lägst sex månader och högst sex år. För bestickning (att ge mutor) är påföljden böter eller fängelse
i högst två år.








