En förundersökning om mordbrand har inletts.
- Vi kan utan tvekan misstänka att den är anlagd, säger Stefan Gustafsson, presstalesman för polisen i Göteborg, till TT.
Det är hur branden startade som gör polisen tämligen säker på sin teori.
- Den startade i en bil som stod precis intill skolan, säger Gustafsson.
Klockan 02.22 natten mot lördagen ljöd det automatiska brandlarmet på skolan. Branden hade då fått fäste på skolans vind och spred sig med våldsam fart.
- När vi kom fram stod en bil alldeles intill fasaden och brann för fullt, sade Lars Larsson på räddningstjänstens ledningscentral i Göteborg.
Som mest jobbades ett 40-tal brandmän med att släcka branden. Risk för explosion fanns eftersom en gasflaska med acetylen fanns i brandhärden. Det gjorde släckningsarbetet extra besvärligt och en säkerhetszon på 300 meter etablerades.
Under lördagen brann det fortfarande i resterna av skolan
- Vi kommer att vara kvar hela natten mot söndag för eftersläckning, sade Håkan Blomst på räddningstjänsten i Göteborg till TT vid 16-tiden.
Då hade gasflaskan ännu inte hittats. Men man hade då kunnat förhindra att branden spridits till ett pelletsförråd som skolan hade för uppvärmning.
- Det som hänt är fruktansvärt, säger Håkan Persson (S), ordförande i stadsdelsnämnden i Torslanda, till TT.
370 elever står nu utan skola.
- Skolan har ju försvunnit, så vi måste hitta någon tillfällig lösning. Men det blir svårt att lösa, säger Santa.
På sikt måste en ny skola byggas.
Tipsa andra
Fakta
Skolbränder för 300 miljoner
De senaste tio åren har det rapporterats mellan 300 och 500 bränder på skolor varje år. Och de tenderar att öka.
2006 inträffade strax över 500. 2007 brann det i 439 skolor. Förra året noterades 512 skolbränder i statistiken.
De flesta bränderna sker under dagtid i veckan. Men de allvarligaste bränderna som leder till att skolor helt eller delvis förstörs sker oftast på kvällar och helger.
Omkring hälften av alla skolbränder antas vara anlagda med uppsåt.
Bara skolbränderna beräknas kosta samhället drygt 300 miljoner kronor per år.
I 90 procent av fallen vet man inte vilka förövarna är.
Källa: Myndigheten för samhällsskydd och beredskap. (TT)
Inrikes | Mest lästa
- Höjd pant för mer återvinning
- Köpte för halv miljon i andras namn
- Fem skräckfilmer som heter duga
- Döda officerarna på väg hem
- Man ihjälskjuten i Sollentuna
- Porrsurfande pedagog fick rätt i AD
- Apotekets vd får miljonfallskärm
- Tio till sjukhus efter brand
- Intensiv nätdebatt om köttklistret
- De nominerade till Årets Sak 2009 är...
































