Smittskyddsinstitutet uppskattar att omkring 100 000 personer kan varit sjuka då.
Influensan breder ut sig över Sverige. Och de senaste veckorna har antalet fall ökat stadigt.
Under vecka sju rapporterades 416 laboratorieverifierade fall varav 405 säsongsinfluensa A. Det är mer än dubbelt så många fall än vad som konstaterades veckan före. Det är dessutom den högsta siffra under en vecka sedan mätningarna började 1993.
Men de fall som nu har konstaterats vara influensa är bara en droppe i havet jämfört med det verkliga antalet. Flertalet söker inte någon läkarvård utan håller sig hemma.
- Man brukar räkna med att när det är en rejäl knäpp av säsongsinfluensa insjuknar mellan fem och femton procent av befolkningen. Jag är nog ganska övertygad om att under den föregående veckan så var nog omkring 100 000 personer mer eller mindre influensasjuka, säger statsepidemiolog Annika Linde vid Smittskyddsinstitutet, till TT.
Om influensatoppen är nådd ännu går inte att säga.
- Men eftersom det är så här mycket borde vi i alla fall närma oss toppen, säger Linde.
I år kom influensavågen senare än vanligt. Först i slutet av januari tog det fart.









