–Konstigt och oetiskt att tjäna pengar på svårt sjuka cancerpatienter när man är landstingsanställd, säger Elisabeth Lidbrink, cancerläkare på Radiumhemmet och en av de få kritiska kolleger som vågar framträda med namn i sammanhanget.
Företaget ifråga, 2ndView, erbjuder alltså privat rådgivning, så kallad second opinion, för oroliga cancerpatienter och hjärtpatienter som vill ha tillgång till annan expertis än den egna läkaren.
Företaget ägs som aktiebolag av Roger Henriksson, hans sekreterare Monika Sandström och ytterligare ett antal delägare, varav en är högt uppsatt chef på läkemedelsföretaget Roche. Roger Henriksson har själv kopplingar till Roche som huvudansvarig i Sverige för utprovningen av ett av företagets läkemedel mot en viss typ av hjärntumörer, gliom. Han sitter också med i en internationell styrgrupp kring medlet.
På Svenska hjärntumörföreningens hemsida finns en direkt länk till privatföretaget 2ndView. Motsvarande koppling finns också i den broschyr drabbade får i samband med diagnos. Företaget har inget avtal med landstingen men många av patienterna har privata sjukförsäkringar som täcker kostnaderna för besöken. Det går också att söka bidrag från Cancer- och Trafikskadades riksförbund.
Det som upprör kolleger och andra är att patienterna får betala själva för expertråd de har laglig rätt till utan kostnad inom den offentliga vården. Flera som SvD talat med finner det djupt oetiskt att chefen för cancervården har ekonomiska egenintressen i cancerpatienters oro och ångest.
–Företaget behövs inte. Second opinion är en självklar rättighet vi som cancerläkare har skyldighet att upplysa våra patienter om. Patienter som vill ha en annan läkares åsikt skickas vidare till andra universitetsklinker. Detta är ingenting man ska behöva betala för ur egen ficka, säger Elisabeth Lidbrink.
Själv säger sig Roger Henriksson vara stolt över att sitt initiativ att starta 2ndView.
–Företaget kom till därför att det var problem för cancerpatienter att få tillgång till second opinion inom den vanliga vården. Jag är stolt över att företaget kunnat hjälpa cancerpatienter med detta, säger han.
Roger Henriksson förnekar att han skulle ha några ekonomiska intressen i verksamheten.
–Jag har aldrig tagit ut någon som helst ersättning, hävdar han.
Problemet för Stockholmspatienter som söker sig till företaget är att de i vissa fall möter samma läkare de gör som patienter på Radiumhemmet. Två av Radiumhemmets läkare arbetar enligt hemsidan extra som experter på företaget samtidigt som de är anställda av landstinget. Detta trots att sjukhusledningen uttryckligen har förbjudit bisysslor av det här slaget.
Roger Henriksson arbetade själv som läkare på företaget när han anställdes som verksamhetschef i Stockholm i september förra året. Då satte sjukhusledningen som villkor att han skulle sluta med det, vilket han också gjorde. Däremot ställdes inga frågor om eventuellt aktieinnehav.
–Vi hade ingen anledning till det. Det finns inget regelverk för detta. Många landstingsanställda har aktier i olika företag. Detta är inget lagstridigt. Men självklart kan det uppstå situationer där man måste vara väldigt försiktig med tanke på jävrisken, säger Birgir Jakobsson, sjukhusdirektör och alltså ytterst ansvarig på Karolinska sjukhuset.
Fallet med 2ndView kan vara ett sådant exempel.
Birgir Jakobsson utesluter därför inte att det kan finnas skäl att upprätta liknande regelverk för aktieinnehav som gäller för bisysslor utanför landstinget. Där är reglerna tydliga och klara, landstingsanställda får inte ha extraknäck som konkurrerar med deras jobb i offentlig tjänst.
–Jag kommer att ta upp en diskussion om detta i landstingets styrelse, säger han.
Roger Henrikssons närmaste chef, Harald Blegen, ser dock inget stort problem i Roger Henrikssons aktieinnehav.
–Självklart funderade jag på etiken men jag tyckte det räckte med att Roger Henriksson slutade arbeta aktivt i företaget, säger han.
Förre chefen för Radiumhemmet, Ulrik Ringborg, försökte redan från starten för fem år sedan stoppa företaget.
–Det är en helt överflödig verksamhet eftersom behovet av rådgivning kan tillgodoses inom den offentliga vården. Dessutom är det en konkurrerande verksamhet som betjänas av landstingens egna medarbetare, säger han.









