Utmanarna. Jonas Sjöstedt, Rosana Dinamarca, Ulla Andersson och Hans Linde slåss om partiledarposten i Vänsterpartiet.
Foto: Scanpix
På lördag eftermiddag presenteras förslaget till vem som ska efterträda Lars Ohly som partiledare för V. Valberedningens ordförande Elise Norberg Pilhem vill inte ge en vink om vem det blir. Men hon berättar att Jonas Sjöstedt, riksdagsledamoten och den före detta EU-parlamentarikern, har ett starkt stöd.
– Han har flest nomineringar från partiföreningar, distrikt och från enskilda.
Men valberedningen är osäker på om hela listan över nomineringar ska offentliggöras.
– Om vi föreslår en annan person så blir ju detta känsligt, säger Elise Norberg Pilhem.
Hon påpekar att valberedningen i sitt arbete har att ta hänsyn till mer än bara antalet nomineringar. En faktor är också hur starka de olika partidistrikten är. En annan dimension är den feministiska. Det finns röster inom partiet som anser att V måste ledas av en kvinna.
– Vi är ett feministiskt parti och vi måste fundera över vem som kan företräda partiet på bästa sätt. Det måste inte vara en kvinna, men den aspekten är ju viktig att väga in.
Frågan om ett delat ledarskap har varit het inom Vänsterpartiet under hösten. Åsikterna går isär också bland partiledarkandidaterna; Jonas Sjöstedt är för och Rossana Dinamarca är emot.
Elise Norberg Pilhem vågar inte gissa vad resultatet blir vid kongressen i början av januari. Men hennes känsla är att förespråkarna har mattats av sedan partistyrelsen nyligen med emfas sade nej.
– Man ska ju också komma ihåg att ett dubbelt ledarskap kan leda till problem i framtiden. Det är ju inte alltid vi kan räkna med att ha fyra starka kandidater till partiledarposten.
Skulle emellertid kongressen rösta för en nyordning så har valberedningen beredskap för att plocka fram ytterligare ett namn.
LÄS OCKSÅ: V-profil: ensam man kan leda partiet









