Det är ett parti med växtvärk som i dag samlas för landsdagar i Göteborg. Sedan Sverigedemokraternas succéval förra året har flera partidistrikt och kommunföreningar drabbats av interna strider mellan olika falanger.

SvD rapporterade i oktober att partiet toppar listan på avhoppade ledamöter och politiska vildar i landets kommuner. Men Sverigedemokraterna är också det riksdagsparti som utesluter i särklass flest medlemmar, visar en sammanställning som SvD gjort utifrån partiernas egna siffror.

Bakom SD:s 15 uteslutningar finns oftast en av två förklaringar. I flera av fallen har kommunpolitiker skrivit rasistiska kommentarer på nätet. Ord som ”negervåldtäkt”, ”den svarta hopen” och varningar för ”rasblandning” mellan européer och asiater har fått partistyrelsen att sätta ner foten.

–Vi är ett nytt parti och har fått in väldigt många nya personer i kommunfullmäktigeförsamlingar som vi inte riktigt har känt till. Det har gjort att vi fått vidta åtgärder i efterhand, säger partisekreteraren Björn Söder.

Men flera fall beror också på personkonflikter och bråk inom kommunföreningar och partidistrikt, där ett återkommande begrepp är partiskadlig verksamhet. Riksdagsledamoten Carina Herrstedt, ordförande i det medlemsutskott som bereder personärenden inför beslut i partistyrelsen, förklarar begreppet med att det handlar om personer som aktivt skadar partiet.

–Det kan vara att man gång på gång uttalar sig i medierna med felaktig politik eller nedsättande om sina partikamrater, säger hon.

Ett exempel är den skånska orten Bjuv, där SD fick nästan var femte röst i kommunvalet 2010 och i dag är tredje största parti. Bakom framgången står den populära lokala sverigedemokraten Allan Jönsson. När han öppet kritiserade partiledningen inleddes ett personärende. Jönsson anklagades för att smutskasta partikamrater och för att ha ägnat sig åt grov partiskadlig verksamhet. I dag är ärendet nerlagt och Jönsson är kvar i partiet.

–Jag riktade kritik mot att vi inte fick tillräckligt med information om vad som händer i riksdagen och mot partiledningens löner, men också mot den nepotism som finns när man anställer släktingar i kansliet. Jag fick inga svar internt så jag tog debatten externt, säger han i dag.

Enligt flera är det känsligt att kritisera partiet i medierna. ”Det vore dödsstöten för mig att gå ut med namn”, säger en sverigedemokrat med förtroendeuppdrag som vill vara anonym. Till landsdagarna finns en motion om risken med att kritisera partiet.

–Jag upplever det som att man blir hotad med uteslutning om man inte tycker som partiledningen. Och lyckas de inte med att utesluta en får man ändå inga fler förtroendeuppdrag. Jag blev själv utesluten ur distriktsstyrelsen, säger Tomas Fredriksson, gruppledare i Olofström som skrivit motionen.

Varken Björn Söder eller Carina Herrstedt håller dock med om att det är lågt i tak i partiet.

–Vi har inga problem med kritik mot ledningen, men vi ser gärna att den förs fram internt i första hand. Men kritik leder inte till uteslutning. Däremot är det inte okej att prata illa om partikolleger eller att komma med grova påståenden som är irrelevanta, säger Björn Söder.

SD är samtidigt det parti som har hårdast regler. Övriga riksdagspartier uppger att det är väldigt ovanligt att personer utesluts. Vänsterpartiet har uteslutit en person sedan valet, Moderaterna en eller två och övriga partier inga medlemmar alls.

Socialdemokraterna hade sin senaste uteslutning 2006, då en person kandiderade för ett annat parti. Just medlemskap i andra partier uppger flera som den vanligaste orsaken till uteslutningar.

–Det är inte mer dramatiskt än så. Meningsskiljaktigheter i politiken är inget skäl för uteslutning, säger Folkpartiets kanslichef Anders Yngman.