- Vi lämnar inte varandra, säger V-ledaren Lars Ohly.

Ohly tog upp frågan vid partiledarnas veckomöte på tisdagsmorgonen. Anledning var uppgifter i Dagens Industri om att det kan bli ett regeringssamarbete mellan mittenpartierna MP, C och FP om Sverigedemokraterna kommer in i riksdagen och hamnar i en vågmästarställning.

- Vi är alla överens om att vi håller ihop, även om en sådan situation skulle uppstå, liksom om att ingen rödgrön regering kommer att bildas med SD:s stöd, säger Ohly.

Att MP eller S skulle samarbeta med de borgerliga utan V är uteslutet, enligt Ohly.

- Vi håller ihop och det är en utfästelse från alla tre.

Ohly efterlyser lika tydliga besked från statsminister Fredrik Reinfeldt.

Sverigedemokraternas debattartikel om islam som publicerades i Aftonbladet i går har anmälts till justitiekanslern (JK) av Centrum mot rasism. Organisationen vill att JK prövar om artikeln kan bedömas som hets mot folkgrupp.

- Vi tycker att artikeln hetsar mot muslimer när den pekar ut islam som det största hotet mot Sverige, säger Mariam Osman Sherifay, ordförande i organisationen och socialdemokrat, till TT.

Hon är mycket kritisk till Aftonbladets publicering som hon inte tycker är förenlig med god publicistisk sed.

- Tidningen ger Sverigedemokraterna ett utrymme de inte förtjänar. Det är ingen nyhet att de är rasister. Aftonbladet hade i stället kunnat granska partiets åsikter, säger Mariam Osman Sherifay.