I en enskild riksdagsmotion, som undertecknats av flera ledamöter i vänsterpartiets feministiska råd, framförs kraven på att regeringen tillsätter en utredning för att ta reda på hur mycket pengar mäns våld mot kvinnor kostar.
- Det är ett gigantiskt samhällsproblem som väldigt få vill prata om. Det är dags att ta fram en prislapp, säger Gudrun Schyman och tillägger att liknande beräkningar gjorts i länder som USA, Kanada och Finland.

Statistik från Brottsoffermyndigheten visar att det i snitt sker fem mordförsök på kvinnor varje vecka, 62 kvinnor misshandlas dagligen och sex kvinnor våldtas varje dag.
- Dessutom är mörkertalet stort. I dag tar inte män som grupp något ansvar alls. Jag tycker att det är rimligt att fråga sig på vilket sätt de ska ta det ekonomiska ansvaret.
Något mer konkret förslag på hur det skulle kunna se ut har hon inte. Men att män som grupp ska betala är inte konstigare än att det finns skatteskillnader mellan fattiga och rika, menar Schyman.
Förslaget kritiseras dock av flera
företrädare för riksdagspartiernas kvinnoförbund som SvD talat med.
- Jag vill gärna se en prislapp på kostnaderna, men att män som grupp ska betala för att några män inte sköter sig är ingen lösning, säger Catharina Elmsäter-Svärd, ordförande i moderatkvinnorna.

Hon får medhåll av Ewa Larsson, företrädare för miljöpartiets kvinnoutskott:
- Jag ser hellre att fler män engagerar sig och driver kampen mot våldet.
Folkpartiet har lagt fram en egen motion om skärpta åtgärder när det gäller våld mot kvinnor.
- Vi vill bland annat höja straffet när det gäller brott mot besöksförbud och att körkortet ska kunna dras in för män som bryter mot det, säger Helena Bargholtz, ordförande i Liberala kvinnor.