- Hon har inte ändrat sin inställning i frågan om att delta i en utfrågning i KU, säger utskottets kanslichef Bertil Wennberg.

Schenström var statssekreterare hos statsminister Fredrik Reinfeldt men tvingades avgå i höstas, efter en krogkväll med mycket alkohol när hon hade jour i regeringskansliet.

Konstitutionsutskottet granskar nu Fredrik Reinfeldts ansvar för regeringens krisorganisation den aktuella kvällen.

Ulrica Schenström har redan tidigare avböjt att delta i en utfrågning, men erbjöd sig då att ”eventuellt” svara skriftligt.

Oppositionen tycker inte att skriftliga svar är tillräckligt, eftersom man anser att det minskar möjligheten att ställa följdfrågor.

Dessutom varnar man för att Schenström kan skapa ett prejudikat, som gör det lättare för höga statstjänstemän att i framtiden undvika KU:s granskning.

Bertil Wennberg fick ett förnyat uppdrag att kontakta Ulrica Schenström, och det är denna nya förfrågan som hon nu nu har avböjt.

Det är mycket ovanligt att någon tackar nej till en utfrågning i KU, men ingen är tvingad att delta.

Fredrik Reinfeldt visade förra gången stor förståelse för Ulrica Schenströms beslut.

- Det finns en uppenbar risk att det blir ett spektakel, som naturligtvis riktas mot en enskild person som ju redan har fått dra stora konsekvenser av vad som hände. Ulrica Schenström avgick till följd av detta och ändå säger hon sig vara beredd att svara på frågor skriftligt, sa Reinfeldt då.

På fredag morgon ska Fredrik Reinfeldt själv svara på frågor i KU, bland annat om hur krishanteringen skulle fungera den aktuella kvällen.