Barnomsorg är ett vanligt samtalsämne när föräldrar med barn i samma ålder träffas, som här på Dieselverkstadens barnrytmik.
Foto: Linda Forsell
Familjen Ottosson i Gubbängen är en av många Stockholmsfamiljer som sett chansen att förlänga sommaren med vårdnadsbidrag.
– Vi tog det i väntan på förskolan. Föräldradagarna var slut och min fru ville vara hemma tills vi fick förskoleplats åt båda barnen. Då fick vi en lång sommar, säger Niklas Ottosson, som precis skolat in yngsta sonen Maximus, två år, på dagis.
Juli och augusti har varit populära månader för vårdnadsbidraget. Men av de cirka 260 stockholmare som hittills sökt vårdnadsbidrag har ungefär en tredjedel redan satt sina barn i förskolan, eller är på väg att göra det nu under september månad. Det visar en rundringning som SvD gjort i Stockholms 14 stadsdelar. Samma tendens syns i länets övriga kommuner som infört bidraget.
Att vårdnadsbidraget skulle kunna fungera som ersättning för en extra lång sommar hemma med barnen hade inte Stockholms politiker och tjänstemän räknat med.
– Nej, det hade vi inte gjort. Men det stämmer att det är flera som ansökt om vårdnadsbidrag fram till att förskolan ska börja, säger Monica Berneström, projektledare för vårdnadsbidrag i Stockholm.
Borgarrådet Ewa Samuelsson (kd) hade inte heller räknat med de korta sommarbidragen. Men tycker att all extra tid som föräldrarna lägger på sina barn är bra.
Det har bara gått två månader sedan vårdnadsbidraget infördes i Stockholm och i 14 andra kommuner i landet. Men redan nu går det att ana några trender.
• Totalt sett har få lockats av vårdnadsbidraget. I Stockholm finns 21 500 barn i åldern 1 till 3 år som berörs av bidraget. De allra flesta fortsätter i förskolan.
- Det är egentligen det enda man med större säkerhet kan säga, att det inte har förändrat folks beteende och efterfrågan på förskoleplatser, säger Kenneth Wernqvist, utvecklingssekreterare på avdelningen för förskoleverksamhet i Hässelby-Vällingby.
• Det skiljer sig mycket mellan hur småbarnsföräldrarna i de olika stadsdelarna utnyttjar vårdnadsbidraget. På Södermalm har 20 personer passat på att ta vårdnadsbidrag bara under sommaren. Endast en person har ansökt om vårdnadsbidrag för ett år. I Rinkeby har däremot 21 föräldrar ansökt om vårdnadsbidrag för ett år eller längre. Detta är den stadsdel med flest långa vårdnadsbidrag.
–Vi har fått flera uppsägningar av förskoleplatser och i vårt område är vi rädda för att vårdnadsbidraget gör det svårare för mammorna att komma ut i samhället. Det ger mer isolering och sämre möjligheter för barnen att lära sig språket, säger Annelie Westerberg som handlägger vårdnadsbidragen i Rinkeby.
Den senaste veckan har hon fått två nya ansökningar om vårdnadsbidrag per dag och räknar därför med en fortsatt ökning. Även Monica Berneström i stadshuset, som svarar på stockholmföräldrarnas frågor om vårdnadsbidraget, märker av ett ökat intresse. Hon ser också en annan trend relativt många föräldrar tänker använda vårdnadsbidraget till att någon annan tar hand om barnen.
– Barnflicka och farmor är ungefär lika vanligt. Man skarvar ofta, tänker sig att man jobbar deltid och att farmor tar hand om barnen till hälften.








