Lilian Mikaelsson, ordförande i Stockholms sameförening, berättar att de har två firanden, ett externt och ett internt.
För att ge allmänheten inblick i den samiska kulturen ordnar de aktiviteter och uppträdanden. Men det egna firandet handlar mer om att umgås än särskilda seder.
Lilian Mikaelsson själv tillbringar dagen i Jokkmokk. Där ska hon bland annat delta i en manifestation för samernas rättigheter. Hon ser nationaldagen som ett bra tillfälle att uppmärksamma samefrågor.
– Vi kan nå ut till folk som normalt inte träffar samer och inte vet hur situationen är.
Lilian Mikaelsson tycker att samernas villkor i Sverige har förbättrats, men att det fortfarande finns mycket kvar att förändra. Hon tror att många inte är medvetna om de orättvisor som finns.
– Som svensk har man nog lättare att förstå hur samer har det om man tittar på indianer i Nordamerika eller Sydamerika. Man blir hemmablind.
Lyssna
Klicka här ovan för att lyssna på samernas nationalsång, Sámi soga lávlla.









