Kritiken har under dagen varit hård mot Jan Emanuel Johansson (S) för annonsen på Blocket. I den vill han ha mellan 10 000 och 35 000 kronor i hyra för ett hus i Visby innerstad under sommarmånaderna. ”Helt bedrövligt”, kommenterade Hyresgästföreningen uppgiften under onsdagen.
SvD har under dagen sökt Johansson, utan att lyckas. Men nu skriver han på sin blogg att huset ska säljas. Tanken var aldrig att hyra ut till privatpersoner, utan till företag.
”Det är inte olagligt, det går inte emot några regler och det är inte moraliskt förkastligt”, skriver han på bloggen och kallar uppståndelsen för pinsam:
”Pinsamt för att päron och äpplen har blandats, och pinsamt för mig att framställas som någon som försöker skinna fattiga änkor på oskäliga hyror”.
Huset i Visby ägs av Jan Emanuel Johanssons företag. En pr-firma ska ha visat intresse att hyra det under Almedalsveckan, men nu sägs alla hyresavtal upp. Huset säljs för att ”få stopp på ett mediedrev som hindrar mig att förbereda inför kommande uppdrag som riksdagsman.”
Han tillbakavisar allt tal om att han skulle ha agerat fel, och skriver att han inte har något att be om ursäkt för. ”Vi försöker givetvis få ut så mycket som möjligt under sommarveckorna. Och oavsett hur osossigt det låter så är det marknaden som sätter priset”, skriver han och fortsätter senare:
”Jag är däremot ledsen. Ledsen för att partikamrater, vänner och familj återigen hamnat mitt i skottgluggen i en mediajakt där jag som privatperson jagas. Det var omdömeslöst att lägga ut annonsen på blocket. Den skulle lagts ut via förmedlare.”




”Bedrövligt beteende Jan Emanuel”




