En av alliansregeringens stora knäckfrågor är hur man ska komma vidare med att göra äktenskapslagstiftningen könsneutral. I den frågan står motståndarna kristdemokraterna ensamma emot de övriga. Partiledaren Göran Hägglunds grundhållning är att det inte finns någon anledning att ändra på lagen. Men han skissar samtidigt på olika modeller som, enligt honom, skulle kunna lösa motsättningarna.
– Man kan tänka sig att det par som vill manifestera sin kärlek gör det genom att registrera det hos en myndighet och sedan ordnar man de festligheter man själv vill. Antingen hemma eller att man går till kyrkan och säger att man vill ha en ceremoni. Då tror jag att man har löst konflikterna som ligger i lagstiftningsfrågan, säger Göran Hägglund.
Hans andra modell går ut på att man jämställer äktenskapslagstiftningen och partnerskapslagen och samlar dem under en gemensam samlevnadsbalk. På så vis behöver inte äktenskapslagstiftningen ändras.
Det finns de som menar att en tredje lösning på regeringens dilemma skulle kunna vara att kd:s regeringsmedlemmar reserverar sig mot ett beslut om att göra äktenskapslagstiftningen könsneutral. Den utvägen tillbakavisar Göran Hägglund:
– Då har vi slagit in på en väg som kan användas på andra områden också. Vi kanske skapar en praxis för någonting som vi hittills inte har behövt göra. Vi har genom intensiva diskussioner, ibland hårda debatter, till sist lyckats enas. Det har varit en del av alliansens storhet.
På torsdag öppnas kristdemokraternas riksting i Norrköping. Göran Hägglund spår att en intensiv debatt kommer att föras om partistyrelsens förslag till miljöpolitik.
Kristdemokraterna krävde länge en sänkning av bensinskatten. Kravet har slopats i skenet av diskussionen om klimatförändringarna. Istället skriver partiet i rikstingshandlingarna om högre skatter. Men inte heller det är, enligt Göran Hägglund, aktuellt på grund av de höga bensinpriserna.
– När det kommer till höstens budgetförhandlingar ser inte jag framför mig några bensinskattehöjningar. För nu har vi en sådan nivå på priserna att de innebär allvarliga begränsningar att röra sig för personer som är beroende av bilen.
Av allianspartierna driver folkpartiet aktivt att kärnkraften ska byggas ut för att minska utsläppen av koldioxid. De borgerliga partierna har en överenskommelse som innebär att inte besluta om nya kraftverk och inte stänga några aggregat under den här mandatperioden, men som tillåter att effekten höjs i befintliga kraftverk.
– När vi närmar oss valet måste vi sätta oss ned och se hur kan en uppgörelse för den kommande mandatperioden se ut. Ser man lite längre bort mot horisonten tror jag att det är oklokt att utesluta kärnkraften som en del i energimixen.
Göran Hägglund menar att det kan bli aktuellt att bygga nya kärnkraftverk i framtiden när de gamla fasas ut på grund av ålder.
Inför valet 2010 har kd identifierat två för partiet särskilt viktiga väljargrupper: kvinnor över 35 år och män och kvinnor över 65 år.
– Vi kommer att ägna särskild omsorg åt att försöka nå dem med vårt budskap, men det handlar inte så mycket om att ändra budskapet.
I det kommer begreppet trygghet i kristdemokraternas tappning att vara centralt.
– Men inte i meningen att allt blir som det har varit, för så kommer det inte att bli. Utan en trygghet som stärker den enskilda och enskilda familjer, att vi räknar med att människor gör sitt. Det här präglar naturligtvis synen på ersättningssystemens utformning, på arbetslinjen och så vidare, säger Göran Hägglund.
Tipsa andra
Fråga
Fakta
Kristdemokraternas riksting, partiets högsta beslutande organ, startar på torsdag och slutar på lördag.
Till tinget som äger rum i Norrköping kommer 303 röstberättigade ombud. Men alla partimedlemmar som är anmälda har rätt att yttra sig.
Ombuden ska ta ställning till drygt 100 förslag från partistyrelsen. Förslagen handlar om miljö, jämställdhet, integration och mångfald. Dessutom ska de välja partistyrelse och valberedning.
På fredag kväll är det fest med dans. Till middag serveras fläskfilé med soltorkade tomater, gräslök och ugnsrostade grönsaker. Desserten består av vaniljglass och jordgubbar.
Läs mer
Inrikes | Mest lästa
- Apotekets vd får miljonfallskärm
- Köpte för halv miljon i andras namn
- Man ihjälskjuten i Sollentuna
- Döda officerarna på väg hem
- Fick kejsarsnitt utan bedövning
- Fem skräckfilmer som heter duga
- Intensiv nätdebatt om köttklistret
- De nominerade till Årets Sak 2009 är...
- Åtal för grovt koppleri
- ”Polisrazzior driver fler till Pirate Bay"






































