Det enklaste sättet att hitta nya sändningar är att gå in i Itunes Music Store i Itunes och klicka på Podcasts i vänsterspalten. Där finns sändningar från hela världen som du kan prenumerera på.
Om du hittar en sändning någon annanstans på nätet kan du kopiera den speciella podradioadress som hör till programmet. Adressen slutar med ändelsen xml. I Itunes finns menyn ”Avancerat” där du väljer ”Prenumerera på podcast...” och klistrar in adressen och trycker på OK. Då kommer Itunes att ladda ner den senaste sändningen men även visa ett antal tidigare sändningar som du kan välja att ladda ner om du vill.

Här är programmen du behöver:
”Itunes (Windows och Mac OS X) ”itunes.se
”Juice (Windows och Mac OS X) juicereceiver.sourceforge.net
”Jpodder (Windows och Linux) jpodder.com
”Nimiq (Windows) ””nimiq.nl

Här hittar du podradiosändningar
”Odeo odeo.com
”Podcast Alley ”podcastalley.com
”Podradio podradio.nu
”Podfinder Adam Currys program som enbart innehåller tips på andra
sändningar. Hittas enklast via Itunes Music Store eller Odeo.
0 Fakta
Richard Gatarski använder Skype när han spelar in podradioprogrammet Qritiq. Att rösterna i hörlurarna är så nära lyssnarna ger podradio en extra dimension.
Foto: malin hoelstad