GENÈVE Professor Ragnar Rylander, kritiserad för sitt samarbete med tobaksindustrin, har utsetts till Årets Kackerlacka av organisationen A Non Smoking Generation. Det är första gången skampriset delas ut.
Rylander utsågs genom omröstning bland drygt 12 000 ungdomar på sajten Lunarstorm, och enligt organisationens generalsekreterare Fredrik Söderhielm är han ”en värdig vinnare”.

Rylander får priset för att ”han under en längre tid forskat om passiv rökning samtidigt som han i hemlighet mottagit konsultarvoden från Philip Morris - och föga överraskande med sin forskning försökt tona ner riskerna med passiv rökning” heter det i motiveringen.
Den nyinstiftade utmärkelsen Årets Kackerlacka syftar till att uppmärksamma personer som på olika sätt går tobaksindustrins ärenden och bidrar till ohälsa och lidande. Pristagaren kommer att uppmärksammas genom banners samt en kampanjsajt.
- Människor som låter sig köps av tobaksindustrin har ett stort personligt ansvar för det lidande som tobaken orsakar,
tycker Fredrik Söderhielm.

”Priset” är en fyra kilo tung kackerlacka i koppar och betong som formgivits av den gotländske konstnären Fredrik Evensen.
SvD har tidigare skrivit om den så kallade ”Rylander-affären”: rapporter från Genève-universitetet som klandrat Rylander för ett 30-årigt ”hemligt samarbete” med tobaksjätten Philip Morris, samtidigt som han arbetat som forskare vid universiteten i Genève och Göteborg och tonat ner riskerna med passiv rökning.

Rylander tvingades nyligen bort från universitetet i Göteborg, där han är professor emeritus i miljömedicin. Han fick även lämna en vetenskaplig kommitté inom EU när hans koppling till tobaksindustrin blev känd. Rylander har i en SvD-intervju sagt att ”visst, jag har samarbetat med fienden, men jag har också bidragit till kunskapsutvecklingen”.