Ringhals kärnkraftverk.
Foto: Björn Larsson Rosvall / SCANPIX
Under onsdagen påträffades ett sprängmedel i en gaffeltruck på väg in i skyddszonen på kärnkraftverket Ringhals. Fordonet ska ha varit inne i den så kallade skyddszonen från i måndags till i onsdags, och därefter kört ut i industrizonen för att hjälpa till att lossa en lastbil. När trucken sedan återvände till skyddszonen under onsdagseftermiddagen påträffades det knytnävsstora sprängmedlet.
Strålsäkerhetsmyndigheten menar att incidenten visar på att säkerheten på svenska kärnkraftverk fungerar, men Miljöpartiet är kritiskt och menar i stället att det tyder på säkerhetsbrister.
– Vi ser det som ett tecken på att det finns fortsatta brister i säkerhetskulturen på svenska kärnkraftverk. Då kan man inte slå sig till ro och bara propagera ut till befolkningen att den svenska kärnkraften alltid är säker, eftersom säkerhet handlar om mänskliga rutiner, säger Miljöpartiets ena språkrör Åsa Romson till SvD.se.
– Skulle jag bo i den delen av landet skulle jag inte känna mig säker.
Men sprängmedlet upptäcktes ju när trucken var på väg in i skyddszonen?
– Det var naturligtvis en säkerhetsrisk att den trucken kunde appliceras med ett sprängmedel. Problemet är att den inte var under bättre uppsyn än att någon kunde applicera sprängmedel på den.
LÄS OCKSÅ: Sprängmedlet låg ovanpå en brandsläckare
LÄS OCKSÅ: Miljöministern kräver svar om kärnsäkerheten
Mer i ämnet
- 21 jun 2012 ”Man tappar inte dit sprängmedlet”
- 21 jun 2012 Sprängmedel hittat på Ringhals
- 13 jun 2012 Ringhals döms ut i säkerhetsrapport
-
1 jun 2012
Ringhals behöver jobba på säkerheten
Strålsäkerheten på kärnkraftverket i Ringhals är acceptabel, men...
- 21 mar 2012 Brister i kärnsäkerhet upprör miljöministern










