Forskarna tror att nikotinet kan skydda nerverna.

Upptäckten att cigaretter kan kopplas till en lägre risk för den obotliga Parkinsons sjukdom har irriterat forskarvärlden ända sedan de fösta rönen kom för flera år sedan. Någonting så pass dödskallemärkt som rökning borde liksom inte kunna vara bra mot någonting.

En grupp forskare, bland dem Nancy Pedersen och Karin Wirdefeldt vid Karolinska institutet, ville granska saken närmare och tog det svenska Tvillingregistret till hjälp. Genom att studera personer med samma eller mycket likartade gener och uppväxtvillkor, men där den ena personen rökte och den andra inte, hoppades forskarna kunna undvika de största felkällorna som stora befolkningsstudier vanligen är behäftade med.

Drygt 52 100 personer, alla samkönade tvillingar födda mellan 1886 och 1958, ingick i studien. Forskarna tittade på personernas levnadsvanor som de såg ut enligt enkäter som gjorts 1961 respektive 1973, beroende på när tvillingarna var födda. Rökning eller annat nikotinbruk noterades, liksom bland annat kaffedrickande, alkoholkonsumtion och utbildningsnivå.

Uppgifterna från tvillingregistret jämfördes sedan med dödsorsaksregistret och slutenvårdsregistret. På så kunde forskarna se svart på vitt vilka personer som drabbats av parkinson. Totalt gällde det 476 fall i gruppen.

Det som visat sig i tidigare studier visade sig även här: Nikotinister drabbades av nervsjukdomen mer sällan än andra oavsett exempelvis uppväxtmiljö, alkoholkonsumtion eller kaffedrickande (andra studier har dock visat att kaffe och te troligen kan skydda mot nervsjukdomen).

Ju mer nikotin, desto bättre skydd, skriver forskarna i januarinumret av medicintidskriften Annals of Neurology. De vet dock inte varför. Antingen har nikotinet en direkt skyddande effekt på nerverna, eller så verkar det indirekt genom att påverka vissa mottagarceller, så kallade kolinerga receptorer, i kroppen, eller genom att hindra vissa nedbrytande enzymers framfart.

Oavsett vilket är Parkinsons sjukdom fortfarande en gåta för forskarvärlden. Det är okänt varför den uppkommer och det finns ingen medicin som på lång sikt kan bota den.