Trots att det kostar dyra pengar anser partierna sig inte ha råd att avstå.

- Nej, nu finns det här och då gäller det att gilla läget, sade Socialdemokraternas partisekreterare Ibrahim Baylan när han presenterade den gemensamma tv-reklamen, en film som redan har börjat rulla i TV 4 och ska göra det fram till valet 19 september.

Det är samma film, en film med järnvägstema om ett land på väg på rätt eller fel spår, på väg mot en ljus framtid eller en antydd krasch.

Den avslutas omväxlande med Socialdemokraterna, Vänsterpartiet eller Miljöpartiets som avsändare, allt enligt de regler som TV 4 har om att reklamfilmerna måste ha ett parti som avsändare. V och MP kommer dock att stå som avsändare fler gånger eftersom S också kör egna reklamfilmer och varje parti har ett utrymme som är lika stort för alla.

Både Socialdemokraterna och Vänsterpartiet har tidigare varit kritiska till tv-reklam. Ibrahim Baylan sade inför valet till EU-parlamentet förra året att tv-reklam bidrog till smutskastning och personangrepp och att det gynnade rika partier. Nu kör S både egna filmer och den gemensamma filmen.

- TV 4, de borgerliga partierna och Sverigedemokraterna valde att gå vidare i EU-valet. Vi har inte varit skeptiska till om tv-mediet når fram, tvärtom. Då hamnar vi i frågan om vi ska avstå med allt vad det innebär av nackdel, sade Baylan och svarade själv nej på sin egen fråga.

Vare sig Vänsterpartiets partisekreterare Anki Ahlsten, Miljöpartiets partistyrelseledamot Magnus Johansson eller Ibrahim Baylan vill säga hur mycket den gemensamma filmen kostar, men den slukar en försvarlig del av den gemensamma valbudgeten på uppemot 13 miljoner kronor. Av den betalar S mer än 80 procent.