Skånepolisen kommer därför att utvärderas av en extern utredare med vana av värdegrundsfrågor. Vem uppdraget går till blir klart under nästa vecka.
– Utredaren ska ta reda på om det finns brister i värdegrundsarbetet i Skåne och vad man borde göra annorlunda. Det här har aldrig gjorts tidigare och är oerhört angeläget, säger Svenson.
Resultatet av undersökningen ska ligga till grund för polisens fortsatta arbete även i resten av landet.
Att skånska poliser kallat människor för ”apadjävul” och vid övningar använt fiktiva namn som ”Neger Niggersson” tycker Svensson är olämpligt, oförklarligt och lågt. Konsekvenserna av att det rasistiska språkbruket avslöjats kommer att bli tydliga för polisen i hela landet, men främst i Skåne, tror Svenson.
– Särskilt ungdomar kommer att ifrågasätta polisens arbete och det blir svårare för polisen att göra sitt jobb.
Läs mer:
- 10 feb 2009 Förundersökning om ”Neger Niggersson”
- 7 feb 2009 ”Jag vill känna trygghet”
- 7 feb 2009 ”Apajäveln” och ”blattajävlar” passar inte in
- 14 sep 2009 Polisers attityd ska utvärderas
- 5 jul 2009 Polis som räckte finger är anmäld
- 5 mar 2009 Rasistiska uttalanden granskas igen
- 12 feb 2009 Inget enskilt åtal mot Malmöpoliser
- 9 feb 2009 Privat byrå stämmer Skånepolisen
- 6 feb 2009 Inga brottsutredningar om polissnack
- 7 feb 2009 Rikspolischefen: ”Det är för jäkligt”
- 7 feb 2009 Skånepolisen övade med rasistiska ”namn”
- 5 feb 2009 ”Jag känner mig kränkt”
- 5 feb 2009 ”Jag är heligt förbannad”
- 5 feb 2009 Tre poliser tas ur tjänst
- 5 feb 2009 Polisen: ”Blattajävlar”
- 5 feb 2009 Poliser förflyttas efter kommentarer
- 5 feb 2009 ”Han borde bli av med jobbet”
- Fler artiklar | Om oroligheterna i Rosengård
- 6 feb 2009 Starka reaktioner i poliskåren
- 6 feb 2009 Förundersökning mot poliser läggs ner
- 6 feb 2009 Polisernas uttalande skapar eko i bloggosfären








