SvD.se:s rundringning bland riksdagsledamöter i olika partier, visar att de flesta är positiva till den gemensamma mediekampanj som ska sätta fokus på Dawit Isaak och arbetet för hans frigivning.

Urban Ahlin (S) tycker att svenska myndigheter inte gjort tillräckligt för att hjälpa den svenske journalisten. Riksdagsledamoten tycker att tyst diplomati är rätt sätt att angripa situationen, men han tycker att engagemanget för Dawit Isaak har varit för svagt. Han riktar bland annat skarp kritik mot utrikesminister Carl Bildt.

– Carl Bildt sa nyligen att Dawit Isaak suttit fängslad i fem år. Den okunskapen tyder på att engagemanget saknas. Det har snart gått åtta år. Man måste utnyttja alla kontakter man har.

Bodil Ceballos (MP) håller med om att svenska myndigheters arbete de senaste åren har lämnat mer att önska. Hon tycker även att frågan ska tas upp på EU-nivå och att man där ska använda sanktioner och utnyttja kontakter.

– Man har inte kommit särskilt långt med den tysta diplomatin. Självklart måste man gå försiktigt fram, men nu måste man hitta en modell som ger resultat, säger hon.

Inte heller Hans Linde (V) är nöjd. Enligt honom räcker det inte med informella samtal för att sätta tryck på Eritrea.

– Jag tror inte på tyst diplomati. Den har helt enkelt inte varit tillräcklig. Framförallt borde Carl Bildt uttala sig.

De få invändningar som finns mot Svenska Dagbladet kampanj med andra stora medier, handlar om att medial uppståndelse skulle kunna få Eritrea att sluta sig ytterligare och att Dawit Isaaks situation i själva verket skulle kunna förvärras.

Holger Gustafsson (KD) tycker att all form av engagemang är positivt, men att man bör ha riskerna i åtanke.

– UD varnar ofta för enskilda aktioner som kan försvåra informella besök. Men det borde tidningarna kunna rådgöra med UD om.

Han tycker att att Sverige borde jobba bredare diplomatiskt och utnyttja sina kontakter för att öka trycket på Eritrea.

Göran Lennmarker (M) säger att han inte har tillräckligt djup kunskap för att uttala sig om UD:s arbete för att hjälpa Dawit Isaak. Men han håller med Holger Gustafsson om att stor medial uppmärksamhet kan innebära problem för de diplomatiska insatserna.

– Det är en känslig fråga, en kampanj är bra, bara det inte blir kontraproduktivt, säger han.

Men Kerstin Lundgren (C) tror inte att uppmärksamheten behöver motverka det diplomatiska arbetet.

– Jag tror på mångfald. Medborgare, parlamentariker och medier har alla olika roller. Finns helheten där så tror jag att det hjälper. Vissa tror att ett samtal skulle förvärra situationen, men man måste tala om ett problem för att kunna lösa det.

Birgitta Ohsson (FP) säger att kampanjen för Dawit Isaak är väldigt viktig, men riktar viss kritik mot svenska medier.

– Det här borde ha gjorts mycket tidigare. Om man jämför med Calle Jonsson där uppmärksamheten var enorm, så har det folkliga engagemanget för Dawit Isaak dröjt. Det är sorgligt att det ska vara så för att han inte är en ”fullt” svensk person. Det här visar att det är mycket arbete som återstår i Sverige.

Hon är inte heller tillfreds med svenska myndigheters insatser.

– Nu är Eritrea ett av världens mest slutna länderna, men det borde ha gjorts mer. Ministrar på högre nivå borde ha försökt sätta tryck på landet.

SvD.se har sökt Carl Bildt för en kommentar, men utan framgång.