I dag inleds Centerpartiets riksstämma i Åre. Fokus har varit på att Maud Olofsson avgår och Annie Lööf väljs till ny partiledare. Men 522 ombud från hela landet ska också bestämma vilken politik partiet ska driva framöver.

Arbetsgrupper har förberett frågor inom fem områden. Och för en månad sedan gick partistyrelsen ut och berättade att de ställt sig bakom jämställdhetsgruppens förslag till att föräldrar ska tvingas ta ut lika många dagar av föräldraförsäkringen.

– Sverige har internationellt sett en väldigt generös föräldraförsäkring, så partistyrelsen bedömer att det inte skulle innebära några stora negativa privatekonomiska konsekvenser att ha ett sådant här förslag. Vi tror att det skulle driva på utvecklingen snabbare mot mer jämställdhet, säger partisekreteraren Michael Artursson.

I SvD:s rundringning till de 27 distrikten nämner de flesta representanterna spontant föräldraförsäkringen som en av de hetaste frågorna på stämman.

– Jag tror och hoppas att partistyrelsen går på pumpen. Från Östgötadistriktet har vi enhälligt ställt oss bakom att säga nej. Vi tycker att det är feltänkt. En föräldraförsäkring handlar inte om rättvisa mellan könen, utan vad som är bäst för barnet, säger Gösta Gustavsson, distriktsordförande.

Förslaget kommer inte gå igenom, enligt distriktsrepresentanterna. Bohuslän är det enda distriktet vars ombud ”i stora drag” säger sig gå på partistyrelsens linje, i fyra distrikt väger det jämnt medan 21 av 27 representanter säger att en majoritet av deras ombud säger nej.

– Jag utgår ifrån att den frågan faller. Jag tror att du har en oerhörd majoritet som vill att föräldrarna ska få bestämma det själva, säger Lennart Pettersson, Skåne.

Partisekreteraren Michael Arthursson vill inte tippa utgången för förslaget, men säger att det blir en ”intensiv debatt”.

– Det är en målkonflikt mellan ökad jämställdhet och maximal valfrihet.

Flera distrikt nämner också välfärdsgruppens förnyelsearbete som ett område som kommer vålla debatt, inte minst förslaget att tillåta surrogatmödraskap och det uttalade målet att 50 procent av välfärdstjänsterna ska utföras av privata eller ideella aktörer.

– Att man sätter upp kvantitativt mål tycker jag är ganska knäppt, säger Raymond Pettersson, Jönköping.

En fråga som det inte råder någon tvekan om utgången av – men som de flesta verkar se fram emot – är partiledarvalet. Flera distriktsledamöter pratar om en nytändning i partiet.

– Det är med väldigt stora förhoppningar vi åker på stämman. Det har varit en väldigt bra och kul process att ta fram Annie Lööf till partiledare, det har lett till bra stämning i partiet, säger Ann Petersson, Kalmar.