UD:s uppmaning till svenskar som ska resa i Europa innebär att de ska vara allmänt försiktiga och vaksamma. Rådet gäller för hela i Europa och UD vill inte peka ut en särkild stad eller ett land där hotet anses vara särskilt stort. För resebyråerna kan det bli svårt att kommunicera informationen.
– Det är väldigt vagt och svårt att kommentera. Vi gör inget av det här nu, resenärerna får fatta sina egna beslut. Huvudregeln är att följa UD:s råd och blir det nya rekommendationer följer vi dem naturligtvis, säger Martin Durnik.
På Ticket har man inte märkt av något förändrat beteende hos sina kunder. Av- eller ombokningarna har inte ökat och lika många resor som vanligt beställs. Man har inte heller märkt av oro bland kunderna genom att de skulle ställa fler frågor kring säkerhetsläget.
– Än så länge har ingen reagerat på det här. Svenskarna börjar bli luttrade vid den här typen av situation, säger Martin Durnik.
Magnus Norell, forskare med inriktning mot terrorism och Mellanöstern, instämmer i kritiken. Enligt Norell riskerar UD:s råd att bara skapa mer förvirring.
– Hur många länder finns det inte i Europa? Det kan inte vara lika farligt överallt. Det hade hjälpt om de varit mer specifika, säger han.
Att UD går ut med nya rekommendationer tror Magnus Norell beror på att de fått information om ökad aktivitet bland individer eller grupper som misstänks vilja begå terrorbrott.
– Så kommer man fram till allmänna råd, men som jag ser det riskerar man skapa mer förvirring.









