”Detta är ju socialdemokratins brygd för evigt maktinnehav. Socialdemokratin är solen och alla andra finns runt omkring socialdemokratin, och sen väljer ni att vraka lite mellan de olika alternativen”.

Statsminister Fredrik Reinfeldt brusar upp under en av partiledarduellerna i oktober. Mona Sahlin har just sagt att hon vill samarbeta över blockgränsen om sverigedemokraterna kommer in i riksdagen.

Det är egentligen en strategisk brottningsmatch mellan de båda statsministerkandidaterna, och kampen handlar om hur den svenska partipolitiska spelplanen ska se ut. Mona Sahlin och Fredrik Reinfeldt har varsin idealmodell, som ska maximera deras möjlighet att erövra statsministerposten.

För Fredrik Reinfeldt och moderaterna är idealet stenhård block­politik. Det var genom att hela det borgerliga blockets kroniska söndring som moderatledaren lyckades vinna valet 2006.

”Det är ju blockpolitiken som möjliggör något annat regeringsalternativ än i grunden socialdemokraterna”, säger Reinfeldt senare i samma duell med Mona Sahlin.

För Sahlin är idealet något som kan kallas mjuk blockpolitik. Blocken ska inte vara så cementerade att det förhindrar borgerliga partier från att samarbeta med socialdemokraterna i olika viktiga sakfrågor.

Särskilt när socialdemokraterna har makten är detta viktigt. Under sin senaste tolvåriga regeringsperiod, 1994–2006, samarbetade par­tiet först med vänsterpartiet, sedan följde några år med centerpartiet och till sist åtta år med vänster- och miljöpartiet.

Socialdemokraternas vana att sicksacka politiskt, med partier både till vänster och höger, är en viktig förklaring till partiets särställning i svensk politik.

Dels positionerar det socialdemokraterna som brett mittenparti, dels bidrar varje lyckat samarbete över blockgränsen till borgerlig splittring som långsiktigt försvagar motståndarna strategiskt. Först sex år efter s-samarbetet var centern 2004 redo att börja bygga alliansen.

Sedan Mona Sahlin blev partiledare har hon vädjat om blocköverskridande samtal i följande frågor: skola, försvars- och säkerhetspolitik, energipolitik och finanskrisen.

Att stänga ute vänsterpartiet var ett viktigt led i Sahlins försök att återetablera den mjuka blockpolitiken. När hon besökte Göteborg i oktober frågade SvD Mona Sahlin om Ohlys medverkan skulle göra samarbete över blockgränsen svårare.

”Det är intressant fråga, det är det förvisso. Hittills har det varit svårare för vänsterpartiet att tycka att blocköverskridande lösningar är bra”, svarade Mona Sahlin.

Det fanns flera överväganden bakom Sahlins planer att samarbeta bara med de gröna, bland annat risken att vänsterpartiet kan skrämma bort viktiga mittenväljare.

Men strategiskt ville hon återuppliva den mjuka blockpolitiken. Tar hon med Lars Ohly ser den svenska politiska spelplanen ut precis som Fredrik Reinfeldt vill.