Det sade han i sitt avslutningstal vid Moderaternas kommunala rikskonferens i Göteborg på lördagen.
Men två villkor ska vara uppfyllda. Det ska vara ordning i de offentliga finanserna och pengar ska först användas till att kvalitetssäkra välfärdens kärna, framhöll Reinfeldt i sitt tal.
Reinfeldt ville inte precisera hur stora skattesänkningar det kan handla om. Ansvaret för de offentliga finanserna kommer först och sedan kvalitetssatsningar i välfärden. Först därefter kan det bli tal om skattesänkningar.
I talet nämnde Reinfeldt tre typer av skattesänkningar: inkomstskattesänkningar för dem som tjänar minst och ett fjärde steg i skattesänkningarna för pensionärerna. Ett tredje är redan utlovat men ännu inte genomfört.
Därutöver är Reinfeldt också beredd att höja brytpunkten för dem som betalar statsskatt.
- Det handlar om viktiga TCO-grupper som poliser, sjuksköterskor, lärare och brandmän. Samhällsbärare som nog inte själva går omkring och tänker att de tjänar väldigt mycket pengar, sade Reinfeldt.
Samtidigt framhöll han vid en efterföljande presskonferens att det inte är säkert att det kommer att finnas något utrymme alls för skattesänkningar nästa mandatperiod. Det är i så fall mot slutet av mandatperioden det kan uppstå.
- Detta är de moderata utgångspunkterna. Sen ska vi förhandla fram en plattform i alliansen, sade Reinfeldt.
Han ville inte heller säga om målsättningen är att helt ta bort gapet mellan löntagare och pensionärer.
- Det är rimligt att minska gapet ytterligare men jag är försiktig med att skapa förväntningar. Jag tänker inte ställa ut det löftet, sade Reinfeldt.















