I en debattartikel i Dagens Nyheter vill nu de fyra partiledarna att frågan utreds.
En gemensam tunnel kan ge stora samordningsvinster, men eftersom den måste dras genom Nationalstadsparken måste konsekvenserna för naturmiljön beaktas, påpekar de i artikeln.
Regeringen ska inom kort utse personer som ska förhandla med ansvariga i Stockholms län.
- Regeringen kunde gärna ha kommit med signalen att de är beredda att satsa ett antal miljarder kronor, men de borde låtit oss bestämma hur pengarna ska användas, säger Gustav Andersson (C), miljölandstingsråd i Stockholms läns landsting.
Han anser att det alternativ som regeringen nu pekar ut är sämre än de övriga som nu utreds, eftersom det inte skulle knyta ihop en ny tunnelbana med de östra delarna av Södermalm och Hammarby Sjöstad.
- Vi har en process i gång här i regionen, där vi tittar på vilken lösning som skulle vara bäst för en tunnelbaneutbyggnad till Nacka. Då känns det väldigt trist att regeringen kommer in och pekar med hela handen, samtidigt som man tycks vägledas av att det viktigaste är att bygga en ny motorväg. Det här är inte ett logiskt förslag för Stockholm, säger Gustav Andersson.
Finansborgarrådet och kommunstyrelsens ordförande Sten Nordin (M) och trafiklandstingsrådet Christer G Wennerholm (M) välkomnar dock utspelet.
”Äntligen en satsning på Österleden, det innebär en avlastning på trafiken i Stockholm stad och möjliggör samtidigt för fler jobb och bostäder i hela regionen”, säger finansborgarrådet och kommunstyrelsens ordförande Sten Nordin (M) i ett pressmeddelande.
Maria Rankka, vd för Stockholms Handelskammare, ser det som ”ett kreativt förslag” att bygga en kombinerad tunnel för motorväg och tunnelbana.
- Jag tycker att det är positivt - framför allt att Österleden återigen finns med på den politiska kartan igen, säger hon.










